W ciągu dwóch ostatnich miesięcy 90 doświadczonych funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa (SOP) złożyło wnioski o odejście z formacji. To efekt obniżek pensji i obcięcia dodatkowych uposażeń, jakie przyniosła zmiana Biura Ochrony Rządu na SOP.

– Miały być lepsze wynagrodzenia, a oficerowie z doświadczeniem dostali propozycje pracy z pensją po 1–1,5 tys. zł mniejszą. Więc odchodzą nawet bez wysługi lat – mówi nam były BOR-owiec.

Więcej obowiązków

Rząd PiS, choć dorzucił sporo do budżetu służby, która ochrania najważniejsze osoby w państwie, to przy okazji zabrał jej sporo przywilejów (ekwiwalenty pieniężne za mieszkanie) i dorzucił obowiązków (podsłuchy i analityka, a także ochrona obiektów, które dotychczas były chronione przez prywatne firmy ochroniarskie). Mimo większego budżetu wynagrodzenia wcale się nie zwiększyły, bo służba musi zatrudnić rzeszę nowych funkcjonariuszy. SOP nie jest w stanie zapełnić wakatów do ochrony VIP-ów.

– Przestrzegaliśmy, że tak się to skończy, ale rząd nie słuchał. Fachowców brakuje dziś każdej służbie, a różnicowanie pensji kanibalizuje służby gorzej zarabiające – mówi Marek Wójcik, poseł PO i szef sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji.

Od wiosny większe pensje próbują wynegocjować wspólnie wszystkie służby mundurowe. W marcu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych przedstawia ministrowi spraw wewnętrznych postulat podwyżek dla wszystkich 140 tys. funkcjonariuszy straży pożarnej, granicznej, policji i SOP w wysokości 650 zł.

– Usłyszeliśmy, że tegoroczna podwyżka nie jest możliwa, więc zaproponowaliśmy rozłożenie jej na dwa lata. Przypadkiem, już po fakcie dowiedzieliśmy się, że pieniądze jednak są, ale nie dla wszystkich – mówi nam Rafał Jankowski, szef NZZP.

Wrzenie w służbach

5 czerwca w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego przyznające funkcjonariuszom Służby Ochrony Państwa gigantyczne podwyżki płac aż o 1036 zł z planowanych 122 zł. Dla porównania: w policji i straży granicznej od 1 maja podwyżki sięgnęły od 75 zł do 157 zł netto i to nie dla wszystkich.

W środowisku służb mundurowych zawrzało. „Nie ma najmniejszego uzasadnienia, by wbrew własnym słowom tak drastycznie różnicować funkcjonariuszy" – czytamy w komunikacie związków zawodowych Straży Granicznej.

Poseł Wójcik mówi nam, że jeszcze 5 czerwca podczas posiedzenia sejmowej komisji posłów, związkowców i szefów służb, wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński słowem się nie zająknął, że rząd szykuje podwyżkę tylko dla jednej formacji. Deklarował za to „równe podejście do służb, które mu podlegają", bo „zły byłby gospodarz, który dzieli służby i inaczej je traktuje".

Zamiana mundurów

– Zostaliśmy ordynarnie oszukani, bo wtedy już podwyżki dla SOP weszły w życie, a minister Zieliński musiał to opiniować. Nie znamy uzasadnienia takich dysproporcji w płacach. Teraz funkcjonariusze przejdą tam, gdzie mogą najwięcej zarobić. Już dziś dochodzą do mnie słuchy, że doświadczeni operacyjni ze Straży Granicznej chcą przejść do SOP – mówi poseł.

Po podwyżkach funkcjonariusze SOP otrzymają co najmniej 6 tys. zł pensji i obok straży marszałkowskiej (jej członkowie zarabiają prawie 6 tys. zł) będą najlepiej zarabiającą grupą mundurową w Polsce.

– SOP to grupa elitarna, w sumie niewielka i trudno mi wytykać, że będą dobrze zarabiać, choć nie tak się umawialiśmy. Z kolei bardzo wysokie pensje dla straży marszałkowskiej uważam za skandal. Czy można ich pracę porównać z pracą policji czy Straży Granicznej – pyta z goryczą Jankowski.