Co drugi mandat dla Platformy

Podział miejsc w Parlamencie Europejskim. 27 mandatów może zdobyć PO. PiS ma szansę na 14 , SLD 6, a PSL 3. Czy wielkimi przegranymi będą Ryszard Czarnecki z PiS i Wojciech Olejniczak z SLD?

Aktualizacja: 16.05.2009 13:33 Publikacja: 16.05.2009 03:36

Wojciech Olejniczak według sondażu może nie zdobyć mandatu

Wojciech Olejniczak według sondażu może nie zdobyć mandatu

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Prawdopodobny rozkład mandatów po eurowyborach 7 czerwca wyliczył dla „Rz” Jarosław Flis, politolog z UJ. Oparł się na badaniach preferencji wyborczych w poszczególnych okręgach. Wyniki badań przeprowadzonych przez GfK Polonia publikowaliśmy przez ostatnich dziesięć dni.

Flis założył, że również frekwencja będzie taka, jaka wynika z sondażu, czyli wyniesie w całym kraju ok. 60 proc.

Polacy walczą o 50 z 785 miejsc w Parlamencie Europejskim.

Gdyby wyniki sondażu potwierdziły się 7 czerwca, największym wygranym wyborów byłaby Platforma Obywatelska. Swój stan posiadania zwiększyłaby o 12 mandatów – z 15 do 27. Najważniejsi europejscy politycy PO: Jerzy Buzek, Janusz Lewandowski i Jacek Saryusz-Wolski, bez problemów zdobyliby mandaty.

Sondaż zapowiada też sukces zaproszonych na listy PO – Danuty Hübner, Mariana Krzaklewskiego, Róży Thun, Leny Kolarskiej-Bobińskiej, Pawła Zalewskiego. Mandatu prawdopodobnie nie zdobędzie natomiast Jarosław Wałęsa, syn byłego prezydenta, który kandyduje z ostatniego miejsca na gdańskiej liście PO.

Więcej mandatów niż pięć lat temu zdobyłby też PiS. Miał siedmiu deputowanych, a ma szansę na 14.

– Ale poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego jest mniejsze niż w wyborach w 2007 r. A dwukrotnie wyższa liczba mandatów wynika z tego, że do europarlamentu nie wchodzą LPR i Samoobrona – podkreśla Flis. Prawo i Sprawiedliwość najwięcej głosów straciło na Podkarpaciu, oddając tu pierwsze miejsce PO, oraz część wpływów na Mazowszu. I w tym okręgu Platforma, choć nieznacznie, wyprzedza PiS.

– To efekt kandydowania na Podkarpaciu Mariana Krzaklewskiego, który dla PO okazał się strzałem w dziesiątkę – komentuje politolog. – Za to wstawienie Róży Thun na pierwsze miejsce w Krakowie nie było tak dobrym pomysłem.

Największym przegranym może być trzeci spin doktor z PiS Ryszard Czarnecki, który koniecznie chciał mieć „jedynkę” na liście. I dostał, lecz w okręgu, w którym – jak wynika z sondażu – PiS nie zdobędzie żadnego mandatu. Gdyby został we Wrocławiu, skąd startował pięć lat temu, być może zdobyłby mandat.

Czy życiowy błąd popełnił też Wojciech Olejniczak? Szef Klubu Poselskiego Lewicy nie chciał kandydować do europarlamentu ze swojego macierzystego okręgu, czyli z Łodzi. Wywalczył Warszawę, w której lokomotywą wyborczą miała być Jolanta Szymanek-Deresz. Efekt jest taki, że Szymanek-Deresz w Łodzi ma szansę na mandat, a Olejniczak w stolicy – nie.

– Jest praktycznie niemożliwe, by się dostał do europarlamentu, nawet jeśli Lewica zdobędzie więcej głosów niż w sondażu. Bo sposób przeliczania ich na mandaty sprawia, że kolejnymi deputowanymi SLD – UP byliby kandydaci z kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, Gdańska i Rzeszowa – tłumaczy Flis.

Z badań GfK Polonia wynika też, że bastionami PO są Gdańsk, Wrocław, Gorzów Wielkopolski, Warszawa, Poznań i Katowice. W tych okręgach może liczyć na ponad 50-proc. poparcie. PiS trzyma się mocno wciąż na Mazowszu, mimo wszystko na Podkarpaciu oraz w Łodzi, Lublinie i Krakowie.

SLD – UP największe, bo 16-procentowe, poparcie ma w okręgu lubusko-zachodniopomorskim. PSL zaś jest najsilniejszy w swoim mateczniku, czyli na Lubelszczyźnie. Poparcie dla niego sięga tam 16 proc.

Zdaniem Flisa w tegorocznych wyborach frekwencja zapewne nie sięgnie 60 proc. – jak wynika z sondażu. – Prawdopodobnie będzie niższa, ale nie wpłynie to na rozkład mandatów – zapewnia politolog.

Natomiast mogą się zmienić nazwiska osób, które zdobędą miejsca w PE, bo w elektoratach wszystkich partii duża grupa wyborców nie była jeszcze zdecydowana, na kogo zagłosować. Większość tych ludzi decyduje się przy urnie i oddaje głos na pierwszą osobę z listy. To daje szanse na mandat takim kandydatom jak europoseł Konrad Szymański, poznańska „jedynka” PiS, który przegrywa na razie z posłem Adamem Hofmanem (trzecie miejsce na liście), czy prezydencki doradca Ryszard Legutko, startujący z pierwszego miejsca na wrocławskiej liście, którego w naszym sondażu wyprzedziła czwarta na liście posłanka Beata Kempa.

[ramka]Na zachodzie i północy Polski PO bije na głowę inne partie. PiS trzyma się mocno w centrum i na południowym wschodzie. Numery od 1 do 13 oznaczają okręgi wyborcze. Obejmują w kolejności województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie z podlaskim, Warszawa I, mazowieckie (Warszawa II), łódzkie, wielkopolskie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie ze świętokrzyskim, śląskie, dolnośląskie z opolskim oraz zachodniopomorskie z lubuskim. Pozostałe liczby oznaczają poparcie dla danej partii w proc. Telefoniczny sondaż GfK Polonia, 6 – 8 maja, 500-osobowa próba w każdym okręgu.

[/ramka]

[ramka][b]Kto zasiądzie w parlamencie europejskim, jeśli w wyborach potwierdzą się wyniki naszego sondażu[/b]

Franciszek Adamczyk, PO

Barbara Bartuś, PiS

Adam Bielan, PiS

Piotr Borys, PO

Beata Bublewicz, PO

Jerzy Buzek, PO

Adam Duda, PO

Anna Dudek-Janiszewska, PSL

Hanna Foltyn-Kubicka, PiS

Lidia Geringer de Oedenberg, SLD-UP

Adam Gierek,

SLD-UP

Aleksandra Górecka, PO

Małgorzata Handzlik, PO

Jolanta Hibner, PO

Adam Hofman, PiS

Danuta Hübner, PO

Danuta Jazłowiecka, PO

Jarosław Kalinowski, PSL

Michał Kamiński, PiS

Beata Kempa, PiS

Magdalena Kochan, PO

Lena Kolarska-Bobińska, PO

Jan Kozłowski, PO

Marian Krzaklewski, PO

Jacek Kurski, PiS

Janusz Lewandowski, PO

Bogusław Liberadzki, SLD-UP

Dariusz Lipiński, PO

Krzysztof Lisek, PO

Bogdan Marcinkiewicz, PO

Marek Migalski, PiS

Konstanty Miodowicz, PO

Sławomir Nitras, PO

Jan Olbrycht, PO

Ewa Panasiuk, PiS

Bolesław Piecha, PiS

Elżbieta Płonka, PiS

Jacek Protasiewicz, PO

Jacek Saryusz-Wolski, PO

Czesław Siekierski, PSL

Marek Siwiec, SLD-UP

Jerzy Stępień, PO

Andrzej Szejna, SLD-UP

Andrzej Szlachta, PiS

Jolanta Szymanek-Deresz, SLD-UP

Róża Thun, PO

Janusz Wojciechowski, PiS

Paweł Zalewski, PO

Zbigniew Ziobro, PiS

Tadeusz Zwiefka, PO[/ramka]

Materiał Promocyjny
Szukasz studiów z przyszłością? Ten kierunek nie traci na znaczeniu
Kraj
Ruszyło śledztwo w sprawie Centrum Niemieckiego
Materiał Partnera
Dzień Zwycięstwa według Rosji
Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA