Wiadomości TVP podały tożsamość uczestników demonstracji

W wieczornym wydaniu Wiadomości Telewizji Polskiej zamieszczono planszę z imionami i nazwiskami osób, które protestowały przed budynkiem TVP Info. "Takich metod nie może stosować telewizja, zwłaszcza publiczna" - uważa RPO Adam Bodnar.

Aktualizacja: 04.02.2019 21:01 Publikacja: 04.02.2019 20:47

Wiadomości TVP podały tożsamość uczestników demonstracji

Foto: Fotorzepa/ Darek Golik

W materiale Wiadomości TVP powrócono do zdarzenia z soboty, gdy uczestnicy demonstracji próbowali uniemożliwić dziennikarce Magdalenie Ogórek wyjazd spod budynku TVP Info. 

Dziennikarka była lżona przez część uczestników demonstracji. Doszło do interwencji policji.

W materiale opublikowano zdjęcia oraz imiona i nazwiska uczestników demonstracji. 

Materiał skomentował Rzecznik Prawo Obywatelskich. "Jeżeli nie może tego robić nawet policja (chyba, że są wydane listy gończe), to tym bardziej takich metod nie może stosować telewizja, zwłaszcza publiczna" - napisał Adam Bodnar.

"To co zrobiły Wiadomości TVP ujawniając dane osobowe osób protestujących pod siedzibą telewizji to niesamowity skandal. Kurski i jego ekipa przekopują kolejne dna szamba! Nikt przyzwoity nie powinien chodzić do programów TVP dopóki tacy ludzie tam pracują!" - uważa Sławomir Neumann.

Na komentarz polityka PO odpowiedział Sebastian Kaleta. "

To osoby powszechnie znane z licznych skandalicznych zachowań, aktywne w mediach,to nie są przypadkowe osoby. Kiedy w trakcie kampanii wyborczej apelowaliśmy do Was, byście powstrzymali rozbijanie spotkań przez takie osoby, milczeliście. Dzisiaj bronicie ataku na Magdalenę Ogórek" - napisał na Twitterze.

Do sprawy odniósł się dyrektor TAI Jarosław Olechowski. "Jutro przeanalizujemy prawnie ten materiał który pokazały Wiadomości TVP i jeśli będą przesłanki to skierujemy sprawę do prokuratury. Osoby pokrzywdzone,których dane osobowe zostały opublikowane,mogą skorzystać z pomocy prawnej Biura Interwencji Obywatelskiej działającej przy PO" - zapowiedział Neumann.

"Pracownicy TVP też mogą skorzystać? Od kilku tygodni demonstranci obrażają, fotografują, nagrywają i publikują w Internecie wizerunki nie tylko prezenterów ale także np. pracowników biurowych i technicznych TAI. Ich można lżyć i zaszczuwać?" - odpowiedział Olechowski.

"Nie ma czegoś takiego jak anonimowość złych ludzi publicznie atakujących innych i robiących rzeczy podłe. Dotyczy to zarówno osób typu Rybak, Międlar, jak i Klim, Podleśna czy Winiarski. Koniec z bezkarnością" - napisał szef portalu TVP Info Samuel Pereira.

Kraj
Marsz 4 czerwca. "Opozycja uwierzyła, że może wygrać"
rolnictwo
Zboże zostało w Polsce. Rząd nie tylko nie pozbył się problemu, który sam stworzył, ale czeka go nowy
bezpieczeństwo
Trwają dymisje w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Kraj
Marsz 4 czerwca w Warszawie. Relacja na żywo
Kraj
Rusza kampania dziennikarzy i wydawców na rzecz wprowadzenia dyrektywy DMS
Kraj
Spot PiS. „To przerażające, że władza w Polsce robi takie rzeczy”