Ochodek musiał złożyć oświadczenie lustracyjne bo pełnił funkcję publiczną członka Rady Nadzorczej Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej w Ustroniu. W ostatnich wyborach samorządowych walczył bez powodzenia o mandat radnego powiatu cieszyńskiego, co negatywnie oceniła rada Etyki Mediów.

Andrzej Ochodek w oświadczeniu lustracyjnym nie przyznał się do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. - Materiał dowodowy zebrany w sprawie wykazał natomiast, iż był on w okresie od kwietnia 1989 r. do października 1989 r. tajnym współpracownikiem tej służby o pseudonimie „TARGOSZ" - mówi prokurator Andrzej Majcher, szef biura lustracyjnego IPN w Katowicach.

Sąd orzekł wobec Ochodka utratę prawa wybieralności w wyborach do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach powszechnych organu i członka organu jednostki samorządu terytorialnego oraz organu jednostki pomocniczej jednostki samorządu terytorialnego, której obowiązek utworzenia wynika z ustawy, a także orzekł zakaz pełnienia funkcji publicznych, o których mowa w art. 4 pkt 2-57 ustawy lustracyjnej, na okres 4 lat.

Ochodek został odwołany z rady nadzorczej spółki wodociągowej blisko rok temu.