1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Ideą zjednoczenia Europy jest utworzenie wspólnego organizmu państwowego, przy zachowaniu indywidualnej specyfiki poszczególnych regionów, wynikającej z uwarunkowań społecznych, gospodarczych i kulturowych. Proces ten, z natury długofalowy, może przebiegać w bardzo różny sposób a więc trudno byłoby już dzisiaj określić, jaki będzie jego efekt końcowy.
Sadzę, że w chwili obecnej należy optować za unifikacja tych mechanizmów społecznych, gospodarczych i finansowych, których ujednolicenie jest konieczne dla sprawnego funkcjonowania UE. Dobrym przykładem może tu być dążenie do spełnienia wymagań, pozwalających na przyjęcie przez poszczególne państwa członkowskie wspólnej waluty. Drugim obszarem w ramach którego powinniśmy dążyć do unifikacji, tym razem ze względów etycznych, jest wprowadzenie jednolitych standardów przestrzegania praw obywatelskich, w tym dostępu do opieki medycznej oraz pomocy społecznej.
Nie jestem natomiast zwolenniczką ujednolicania wszystkiego i za wszelką cenę – różnorodność, szczególnie kulturowa, jest wartością zbyt cenną abyśmy mogli z niej zrezygnować. Forma polityczno gospodarcza UE, którą w ten sposób stopniowo wypracujemy, może bardziej przypominać federację lub jednolity organizm państwowy – jednak wyrokowanie w tej sprawie już teraz, dopiero na początku tej drogi, wydaje się jeszcze zdecydowanie przedwczesne.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?