Syn ministra bez kary za marihuanę

Obronną ręką ze sprawy narkotykowej wyjdzie Armin H. syn posła PO i obecnego ministra administracji i cyfryzacji. Prokuratura potwierdziła, że 21-latek posiadał marihuanę i częstował nią inną osobę. Jednak dała mu szansę i chce warunkowego umorzenia postępowania.

Aktualizacja: 01.01.2015 07:32 Publikacja: 31.12.2014 17:48

Syn ministra bez kary za marihuanę

Foto: Fotorzepa/ Łukasz Solski

- Skierowaliśmy do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania z wyznaczeniem dwuletniego okresu próby. Chcemy także, aby oskarżony zapłacił 1 tysiąc złotych świadczenia pieniężnego na cel społeczny – mówi „Rzeczpospolitej" Jolanta Wrońska, szefowa Prokuratury Rejonowej w Piasecznie.

Armin H. został zatrzymany w końcu czerwca ubiegłego roku w rejonie Góry Kalwarii na Mazowszu (pierwsza ujawniła to „Rzeczpospolita"). Jak pisaliśmy policjanci drogówki skontrolowali samochód, którym podróżowały cztery osoby, w tym – jak się okazało – kierujący nim syn posła Andrzeja Halickiego. Kiedy funkcjonariusze poprosili Armina H. o okazanie dokumentów zobaczyli, że pospiesznie i nerwowo pozbywa się jakiegoś zawiniątka, rzucając je na podłogę. Wykonane na miejscu badanie testerem wykazało, że jest to marihuana. Jak wówczas określili policjanci narkotyku było 1,56 grama. Armin H. został zabrany do policyjnej izby zatrzymań gdzie spędził noc, a następnie zwolniony do domu. Prokurator postawił mu dwa zarzuty: posiadania narkotyków oraz udzielania go innej osobie. Oba te czyny są zagrożone karą do trzech lat więzienia.

Trwające pół roku śledztwo potwierdziło, że marihuana należała do syna posła, a także to, że proponował on narkotyk jednej z osób. Jednak prokuratorzy uznali, że Armin H. zasługuje na warunkowe umorzenie postępowania. Czym się kierowali śledczy podejmując decyzję dzięki której zostanie on łagodniej potraktowany?

- Oskarżony przyznał się do zarzutów, nie był dotąd karany, a rokowania w jego przypadku są pozytywne – wyjaśnia „Rzeczpospolitej" prok. Wrońska. Jak dodaje, spełniony został także inny warunek: zarzucane Arminowi H. przestępstwo jest zagrożone karą poniżej trzech lat więzienia.

Tuż po zatrzymaniu policjanci stwierdzili, że H. posiadał 1,56 grama marihuany. Po zbadaniu przez biegłego okazało się, że ilość była mniejsza i wynosiła 0,62. Skąd różnica?

Jolanta Wrońska tłumaczy to następująco: - Po ujawnieniu narkotyk był ważony „brutto", razem z opakowaniem, czyli papierem w jaki został zawinięty. Biegły, który przeprowadził ekspertyzę określił ilość czystego narkotyku. I stwierdził, że czystej marihuany było 0,62 grama – mówi nam prok. Wrońska.

Skąd H. miał narkotyk – śledczy nie ustalili, a sam oskarżony tego nie wyjawił.

Ostateczną decyzję dotyczącą tego, czy warunkowo umorzyć postępowanie dotyczące Armina H. podejmie Sąd Rejonowy w Piasecznie.

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii