Reklama

Repatrianci, Volkswagen i teść Dody

W "Rzeczpospolitej" bogaty zestaw materiałów o repatriantach połączony z apelem, by wreszcie zająć się Polakami, którzy nie z własnej woli znaleźli się poza granicami ojczyzny.

Publikacja: 25.09.2015 07:34

Jacek Lutomski

Jacek Lutomski

Foto: Fotorzepa

We wstępniaku "Czas na repatriację" Bogusław Chrabota uważa, że "najwyższy czas powrócić do trudnej kwestii repatriacji. Uchwalić nową ustawę. Objąć prawem powrotu do ojczyzny Polaków z całej sfery postsowieckiej. Stworzyć nowe instrumenty, choćby fundusz repatriacyjny, który pomoże wykupić na potrzeby powracających porzucone gospodarstwa rolne na ścianie wschodniej. Bez nowoczesnej polityki państwa przegapimy ostatnią szansę, by dać Polakom możliwość powrotu do ojczyzny. W pierwszej kolejności tym, którzy czekają na to już kilkanaście lat. By nie odwoływać się do wyższych uczuć, powiem, że poprawią choćby naszą demografię. Niech nasza wrażliwość na uchodźców stanie się i dla nich szansą." - apeluje redaktor naczelny. A jego tekst dopełniają analizy, materiały przypominające historię i dzisiejszą sytuację repatriantów. Spośród czterech rozmów, warto zwrócić uwagę na dwie. Pierwsza z Anatolem Diaczyńskim, byłym działaczem Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Kazachstanie, pod znaczącym tytułem. "Rząd w Warszawie potraktował Polaków na Wschodzie instrumentalnie". Rozmówca naszej gazety opowiada też własną historię: "Przez dłuższy czas szukałem miejsca, które przyjęłoby moją rodzinę. Nie było to łatwe, gdyż patrzono na nas jak na jakichś obcych. Byliśmy jedną z pierwszych rodzin, które powróciły do kraju. Dzięki Bogu miejsce dla nas znalazło się w Stalowej Woli."

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Kraj
Zakończyła się rekrutacja na Politechnikę Warszawską. Gdzie najtrudniej było się dostać?
Kraj
Ciszej wokół Południowej Obwodnicy Warszawy. Dobudują ekrany akustyczne za 23 mln zł
Kraj
W Warszawie jak w Bolonii? Naukowcy przewidują klimat stolicy za 60 lat
Kraj
Ile osób lata z lotniska Warszawa-Radom? „W czerwcu pięć razy więcej niż w maju”
Kraj
Dziwidło olbrzymie znów zakwitnie w Ogrodzie Botanicznym UW
Reklama
Reklama