Program wizyty obejmował m.in. złożenie wieńca pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi, a także przejazd na na linię rozgraniczenia Gruzji z tzw. Osetią Południową, gdzie stacjonuje Misja Obserwacyjna UE.

Osetia Południowa, separatystyczna republika na terytorium Gruzji,   uznawana jest przez władze w Tbilisi za teren pozostający pod okupacją rosyjską.

Podczas pobytu na linii rozgraniczenia - miejscu, w którym w 2008 roku przebywał równieżprezydent Lech Kaczyńskim, Duda mówił m.in., że Południowa Osetia, nazywana w Gruzji Regionem Cchinwali,  jest w rzeczywistości rosyjska bazą wojskowa, bo Moskwa mimo przepisów prawa międzynarodowego nie wycofała stamtąd swoich wojsk.

Rosja, zdaniem prezydenta, tak w Osetii Południowej, jak i w Abchazji, Doniecku czy na Krymie, destabilizuje sytuację, okupuje terytoria obcych państw, tworząc "quasipaństwowe byty", nad którymi sprawuje kontrolę.

- Jeżeli Rosja przestrzegałaby prawa międzynarodowego, taka sytuacja jak tutaj nigdy nie miałaby miejsca - mówił Duda. - Ale Rosja nie jest normalnym krajem , nie jest państwem, które się normalnie zachowuje. Jest państwem-agresorem, to widać w takich miejscach jak to.

Zdaniem Dudy działania Rosji są "agresywne i imperialne" i prowadzą do destrukcji państw i "sytuacji wojennej".

Prezydent uważa, że sytuacja wymaga zdecydowanej reakcji wspólnoty międzynarodowej. W związku z tym w przyszłym roku, gdy Polska obejmie przewodnictwo w OBWE, sprawa stanie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

- Tylko na drodze twardych działań dyplomatycznych można domagać się przestrzegania prawa międzynarodowego - mówił Duda.