Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 20.11.2015 01:00 Publikacja: 20.11.2015 01:00
Abp Bolesław Kominek: gotowość do rozmowy
Foto: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość"
"Rzeczpospolita": Obchodzimy 50. rocznicę wystosowania „Orędzia biskupów polskich do niemieckich": miało to miejsce 18 listopada 1965 roku. Dlaczego tak aktywnie włączył się pan w te uroczystości? Czym jest Ośrodek Pamięć i Przyszłość, który trzymał nad tymi obchodami pieczę we Wrocławiu, mieście, w którym powstał pomysł wystosowania odezwy i którego metropolitą był kardynał Bolesław Kominek, odpowiedzialny za jej treść?
Kazimierz Michał Ujazdowski: To kontynuacja mojej polityki z czasów ministerialnych. Powołanie Ośrodka Pamięć i Przyszłość było ściśle związane z dziedzictwem „Orędzia biskupów polskich do niemieckich". Misją Ośrodka jest prezentacja dorobku kulturowego i cywilizacyjnego Dolnoślązaków po II wojnie światowej, a orędzie jest jednym z najbardziej wartościowych elementów wkładu Dolnego Śląska w historię Polski i w ogóle Europy. Zatem moje zaangażowanie w obchody 50. rocznicy orędzia to logiczna kontynuacja decyzji podjętych przed dziesięcioma laty.
Bardzo pragnąłem, aby obchody miały charakter europejski, gdyż jestem głęboko przekonany, że polscy biskupi inicjowali pojednanie polsko-niemieckie z intencją przezwyciężenia podziału Europy dokonanego w Jałcie. Dlatego też powinniśmy zrobić wszystko, by dziedzictwo orędzia stało się elementem świadomości ogólnoeuropejskiej, a nie tylko polskiej polityki pamięci. Stąd zaproszenie do Parlamentu Europejskiego młodych ludzi spoza Polski.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ponad 8 mln zł odszkodowań wypłacili już ubezpieczyciele osobom poszkodowanym w pożarze w Ząbkach. W budynku ube...
W ciągu ostatnich dwóch lat z warszawskich podwórek ubyło ponad 2130 kotów wolno żyjących – wynika z danych urzę...
Zaginiona w czasie II wojny światowej buława hetmana Klemensa Branickiego, rangą porównywalna do Szczerbca, miec...
Rozpoczynają się intensywne obserwacje próbnych płyt kamiennych, co stanowi kolejny, niezwykle istotny etap w pr...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
To może być jeden z najbardziej nietypowych wieżowców w Warszawie. Ma powstać na wąskiej działce przy ul. Twarde...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas