Jak dotąd nie ma jednoznacznych dowodów, że na Czerwonej Planecie istniały kiedykolwiek żywe organizmy. Pierwsze rezultaty badania próbek marsjańskiego gruntu przez sondę Curiosity NASA ujawniła na konferencji prasowej podczas wczorajszego posiedzenia Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco.
Łazik Curiosity wylądował w kraterze Gale, w pobliżu marsjańskiego równika, w sierpniu. Zadaniem sondy, która będzie pracować co najmniej przez najbliższe dwa lata, jest zbadanie środowiska na Marsie i znalezienie ewentualnych śladów życia.
— Nie mamy stuprocentowej pewności, że laboratorium Curiosity odkryło związki organiczne — zastrzegł Paul Mahaffy, główny badacz Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda podczas konferencji prasowej. Laboratorium pokładowe Curiosity zwane SAM zidentyfikowało chlor, siarkę i wodę w próbkach. Były tam także ślady związków organicznych (substancji chemicznych zawierających węgiel). Badacze nie mają jednak pewności, czy związki te rzeczywiście pochodzą z Marsa. Mogły zostać przywleczone na Czerwoną Planetę na pokładzie Curiosity.
Curiosity odkrył też nadchlorany – związki tlenu i chloru. Podobne związki zostały znalezione przez sondę Phoenix.