Sentinel- 2a jest drugim z sześciu satelitów obserwacyjnych budowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) w ramach programu Copernicus. Pozostałe zostaną wysłane na orbitę w najbliższych latach.

W świetle widzialnym i podczerwieni Sentinel-2a zarejestruje wszystko, co da się zauważyć na powierzchni planety: od niekontrolowanego rozrostu miast gigantów, po następstwa klęsk żywiołowych, choćby takich jak trzęsienia ziemi.

Ale szczególną rolę Sentinel będzie pełnił w monitorowaniu wydajności upraw, nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Jeden z czujników kamery sondy wrażliwy na taką długość promieniowania światła, która pozwala ustalić stan zdrowia roślin uprawnych. Dane przesłane przez satelitę pozwolą wyspecjalizowanym agencjom przewidywać wysokość zbiorów na danym obszarze.

— Mamy czujniki wrażliwe na 13 różnych częstotliwości promieni świetlnych, w tym cztery, które mogą rejestrować światło odbite od chlorofilu, co pozwala nam aktywność roślin — wyjaśnia prof. Volker Liebig, dyrektor obserwacji Ziemi ESA. — Jest to szczególnie istotne dla monitorowania produkcji żywności. A bezpieczeństwo żywnościowe jest pierwszym, wśród najważniejszych celów, jakie postawiliśmy przed satelitą Sentinel-2a.

Satelita rozpocznie pracę za dwa lub trzy miesiące., Do tego czasu specjaliści z ESA przeprowadzą szereg testów i kalibracji urządzeń pomiarowych.