Tianwen-1 został wystrzelony w 2020 roku i wylądował na Marsie w maju ubiegłego roku. Znajdujący się na pokładzie łazik Zhurong rozpoczął swoją misję na powierzchni Marsa, a orbiter krążył wokół planety.

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) poinformowała, że sonda zakończyła obecnie wszystkie przydzielone jej zadania, w tym wykonanie zdjęć obejmujących całą planetę.

Zdjęcia, opublikowane przez agencję kosmiczną w mediach społecznościowych, pokazują nierówny krajobraz marsjański: zapylone czerwone wydmy, wulkany tarczowe, kratery uderzeniowe, pokrywę lodową na biegunie południowym oraz klify i grzbiety kanionów Valles Marineris - jednego z największych kanionów w naszym Układzie Słonecznym.

Zdjęcia zostały wykonane przez orbitera sondy, który okrążył Marsa 1344 razy, rejestrując obrazy planety pod każdym kątem.

Sześciokołowy łazik przewoził narzędzia naukowe podczas swojej podróży, zbierając informacje o strukturze geologicznej Marsa, atmosferze, środowisku i glebie. Sonda zebrała 1040 gigabajtów surowych danych naukowych, które zostały przetworzone przez naukowców na Ziemi i przekazane zespołom badawczym do dalszych prac.

CNSA przekazała, że podzieliła się informacjami o locie orbitera z NASA i Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), a dane naukowe będą dostępne dla międzynarodowych naukowców "w odpowiednim czasie."

Chiński orbiter będzie nadal przeprowadzał testy i przygotowywał się do przyszłych zadań - poinformowali naukowcy.