Stosunkowo niewielkie wahania aktywności Słońca mają nadspodziewanie duży wpływ na klimat na naszej planecie — odkryli naukowcy z USA i Niemiec. Wnioski ze swoich badań opublikowali w najnowszym wydaniu magazynu „Science”.
[srodtytul]Namacalne zmiany w atmosferze[/srodtytul]
Co 11 lat Słońce powtarza cykl swojej naturalnej aktywności magnetycznej, która w ciągu trzech — pięciu lat gwałtownie rośnie, a potem stopniowo opada. W okresie maksimum jasność gwiazdy się zwiększa głównie dzięki rozbłyskom słonecznym, a na jej powierzchni pojawiają się plamy. Są to chłodniejsze miejsca, odznaczające się jednak wyższą aktywnością magnetyczną.
Naukowcy od dawna zdawali sobie sprawę z tego, że musi to w jakiś sposób oddziaływać na ziemski klimat. Teraz jednak udało się odkryć naturę tego zjawiska i jego elementy składowe. Badacze po raz pierwszy stworzyli szczegółową symulację wzajemnego oddziaływania promieniowania słonecznego, atmosfery i oceanu.
Zespół naukowców kierowany przez dr Geralda Meehla z US-National Center for Atmospheric Research (NCAR) doszedł do wniosku, że wystarczy zaledwie wahanie rzędu 0,1 proc. w intensywności promieniowania słonecznego, aby można było odnotować namacalne zmiany temperatury Oceanu Spokojnego i opadów w jego rejonie.