X Prize Foundation powstała w 1995 r. w Playa Vista w Kalifornii. Założycielem i szefem X Prize Foundation jest Peter Diamandis. W jej zarządzie znaleźli się znani biznesmeni i wynalazcy, którzy osiągnęli sukces w różnych dziedzinach. Jest wśród nich Elon Musk, założyciel PayPal, a także Tesla Motors produkująca samochody elektryczne oraz SpaceX, która opracowała pierwszy prywatny statek kosmiczny. Jest również Craig Venter, który rozszyfrował pełny genom człowieka (swój własny) czy Anousheh Ansari, bizneswoman i pierwsza kosmiczna turystka.
Rodem z filmu science fiction
Nierozstrzygnięta pozostaje rywalizacja także w innym konkursie: Tricorder X Prize sponsorowanym przez Qualcomm. Nagrodę w szczegółach przedstawiono na wystawie elektroniki użytkowej CES w Las Vegas w styczniu 2012 roku. 10 mln dolarów otrzyma ten, kto zbuduje przenośne urządzenie, za pomocą którego można diagnozować pacjentów. Urządzenie ma wykrywać co najmniej 15 chorób, może ważyć nie więcej niż 2,2 kg. Nazwa nagrody pochodzi od urządzenia Tricorder, gadżetu znanego z filmu „Star Trek".
– Spełnienie wymagań określonych przez fundatora nagrody będzie trudne – przekonywał w rozmowie z BBC News tuż po ogłoszeniu warunków przyznania nagrody prof. Jeremy Nicholson z Imperial College London. – Wyzwaniem jest opracowanie sposobu pobierania próbek i umieszczania ich razem w jednym gadżecie. Nie sądzę, żeby ta nagroda została przyznana w najbliższym czasie.
Co widać na dnie oka
Do wzięcia jest także nagroda Nokia Sensing X Challenge w wysokości 2,25 mln dolarów za skonstruowanie osobistego gadżetu, który ma pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia posiadacza urządzenie. Wśród detektorów ma być m.in. elektroniczny nos, który będzie wykrywał nowotwory we wczesnej fazie, czujnik stanu oddechu, aparat do badania EKG, test ciążowy dla kobiet, a także urządzenie do monitorowania dna oka. W razie wykrycia nieprawidłowości urządzenie ma powiadamiać lekarza.
Największe szanse na szybkie rozstrzygnięcie ma jednak wyścig na Księżyc – ogłoszony 13 września 2007 roku – Google Lunar X Prize. Zwycięzca może odebrać 30 mln dolarów, jeśli do końca 2015 roku wyśle automatycznego łazika na Księżyc. Warunki podstawowe – robot musi pokonać na powierzchni Srebrnego Globu co najmniej 500 metrów i przesłać na Ziemię zdjęcia i wideo w wysokiej rozdzielczości. Nagroda za spełnienie tych warunków to 20 mln dolarów. Dodatkowe 10 mln przeznaczone jest dla konstruktorów drugiego łazika, bądź za dodatkowe osiągnięci a, takie jak wykrycie wody na Srebrnym Globie, pokonanie dystansu ponad 5 km, przetrwanie przez maszynę nocy księżycowej czy dotarcie do obiektów pozostawionych przez człowieka na Księżycu.
Jeden z partnerów konkursu, Space Florida, ufundował nagrodę w wysokości 2 mln dolarów dla drużyny, która wystrzeli swój pojazd ze stanu Floryda. Dodatkową premię Lunar Lander X Challenge ufundował Northrop Grumman za budowę wydajnych, małych systemów rakietowych. Do konkursu stanęło 29 zespołów, do dzisiaj pozostały na placu boju 23.