Posłanka Małgorzata Tracz poinformowała za pośrednictwem Twittera, że podczas piątkowej sesji Rady Miasta Wrocławia radni przejęli uchwałę ws. odebrania kard. Gulbinowiczowi tytułu honorowego obywatela miasta, który nadano mu w 1996 roku. Za przyjęciem uchwały głosowało 28 radnych. Przeciwko niej było radnych i trzech wstrzymało się od głosu.

„Rada Miejska Wrocławia odebrała właśnie tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi. Stało się to na wniosek mój oraz wrocławskiego koła partii Zieloni. Dziękuję za tę decyzję i symboliczne oddanie sprawiedliwości ofiarom. To słuszna decyzja” - czytamy we wpisie opublikowanym przez posłankę.

20 listopada w wieku 97 lat w szpitalu we Wrocławiu zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz, były metropolita wrocławski. Dziesięć dni wcześniej hierarcha został przez Watykan obłożony sankcjami dyscyplinarnymi m.in. za molestowanie seksualne nieletnich.

Rok temu, po emisji filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego”, pojawiły się informacje, że w przeszłości hierarcha molestował seksualnie nieletnich. Wszczęto w tej sprawie wstępne dochodzenie kanoniczne i papiery przekazano do Rzymu. W międzyczasie okazało się również, że w czasach PRL hierarcha współpracował z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. Fakt tej współpracy opisał w naukowym tekście prof. Rafał Łatka. Wkrótce ma się ukazać również książka na ten temat.

6 listopada Nuncjatura Apostolska poinformowała, że na hierarchę nałożono sankcje dyscyplinarne. Zakazano mu uczestnictwa w publicznych celebracjach liturgicznych oraz spotkaniach, zakazano używania insygniów biskupich oraz zdecydowano, że po śmierci hierarcha nie będzie miał nabożeństwa w katedrze i nie zostanie w niej pochowany. Nakazano mu także wpłatę na rzecz Fundacji św. Józefa, która pomaga osobom molestowanym przez duchownych.