- W tym roku z racji braku wizyty duszpasterskiej, chcemy przekazać też wodę święconą, oraz uroczystą modlitwę błogosławieństwa domu i rodziny – tłumaczy parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim.

Okres po Bożym Narodzeniu – to tradycyjnie czas wizyt duszpasterskich w domach parafian. Jednak w tym roku z powodu pandemii została ona w większości parafii odwołana.

Na niecodzienny pomysł wpadła parafia w Krośnie Odrzańskim. Przygotowała ona zestawy dla wiernych, które otrzymają oni dziś po nabożeństwach.

- Dziś obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwane powszechnie uroczystością „Trzech Króli". Zapraszamy na Mszę Święte, które będą odprawiane w porządku niedzielnym: 7.30; 9.00; 10.30; 12.00 i 18.00 – informuje parafia z Krosna Odrzańskiego.

Księża dodają, że podczas mszy będą nie tylko święcili kadzidło i kredę do oznaczania drzwi mieszkań i domów.

- W tym roku z racji braku wizyty duszpasterskiej, chcemy przekazać też wodę święconą, oraz uroczystą modlitwę błogosławieństwa domu i rodziny. Cały pakiet można będzie zabrać ze sobą – dodaje parafia.

Apeluje też, by „pamiętać o osobach, które w tym czasie nie wychodzą z domów, by im także dostarczyć poświęconą wodę, kredę, kadzidło i modlitwę błogosławieństwa".

To nie jedyny nietypowy pomysł na tegoroczną wizytę duszpasterską w regionie. Ks. Jarosław Zagozda, proboszcz z parafii w Baczynie postanowił odwiedzić swoich wiernych z Marwic na... hulajnodze.

Duchowny w towarzystwie ministrantów odwiedzał parafian, aby pobłogosławić ich domy, ale nie wchodził do środka. 

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

– Super pomysł – chwalili wierni. Inni zaważali, że ksiądz zachował dystans, bo do domów nie wchodził, tylko stał na zewnątrz.

- Ksiądz organizuje kolędę zgodnie z wytycznymi diecezjalnymi, to znaczy zaprasza mieszkańców parafii na wieczorną mszę św. do kościoła i na spotkanie kolędowe. Natomiast przed mszą, co jest jego własną inicjatywą błogosławi domy parafian, którzy danego dnia przyjdą na to spotkanie kolędowe do kościoła – skomentował dla portalu lubuskie24.pl ksiądz Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Dodał, że „błogosławieństwo dokonuje się na zewnątrz, bez wchodzenia do domów. Inicjatywa ta została bardzo dobrze przyjęta przez parafian. Hulajnoga jako środek transportu pojawiła w jednej z miejscowości filialnych, że względu na duże odległości".