Papież przyjął rezygnację biskupa Dziuby. Potwierdzono zaniedbania w sprawach dotyczących pedofilii

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Andrzeja Dziuby z posługi biskupa łowickiego.

Publikacja: 09.03.2024 13:26

Biskup diecezjalny łowicki Andrzej Dziuba

Biskup diecezjalny łowicki Andrzej Dziuba

Foto: PAP/Leszek Szymański

„Ojciec Święty Franciszek przyjął dzisiaj rezygnację biskup łowickiego Andrzeja Dziuby, którą tenże biskup złożył na prośbę Stolicy Apostolskiej” - przekazano w  komunikacie opublikowanym na stronie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

„Zostały bowiem stwierdzone trudności w zarządzaniu diecezją, a w szczególności zaniedbania w prowadzeniu spraw o wykorzystanie seksualne popełnione przez niektórych duchownych wobec osób niepełnoletnich; co potwierdziło postępowanie przeprowadzone przez Stolicę Apostolską w oparciu o dokument papieski Vos estis lux mundi” - czytamy. 

Papież "mianował administratora apostolskiego diecezji łowickiej sede vacante w osobie biskupa pomocniczego tejże diecezji Wojciecha Tomasza Osiala" - ogłoszono.

Sprawa biskupa Dziuby toczyła się co najmniej od czerwca 2020 roku. W lutym „Rzeczpospolita” informowała, że już się zakończyła i lada moment można spodziewać się komunikatu o rozstrzygnięciu.

Rezygnacja arcybiskupa Andrzeja Dzięgi przyjęta przez papieża

W lutym swoją rezygnację złożył także arcybiskup Andrzej Dzięga. Została przyjęta przez papieża. Nieoficjalnie wiadomo, że rezygnacja hierarchy jest pokłosiem oskarżeń dotyczących wyjaśniania przez niego spraw wykorzystywania osób małoletnich przez podlegających mu duchownych. Rezygnacja jest zatem decyzją wymuszoną.

Czytaj więcej

Papież wyrzuca abp. Andrzeja Dzięgę za zaniedbania w wyjaśnianiu spraw pedofilii

Ukaranie biskupa za zaniedbania jest możliwe dzięki decyzjom papieża Franciszka. W 2016 r. wydało on list apostolski „Come una madre amorevole”, w którym zapisano, że do usunięcia biskupa wystarczy przynajmniej „brak sumienności” przy wyjaśnianiu spraw dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich. W maju 2019 r. papież Franciszek ogłosił list apostolski „Vos estis lux mundi”, w którym uregulowano m.in. procedury postępowania w sprawach oskarżeń biskupów oraz wyższych przełożonych zakonnych o wykorzystywanie seksualne małoletnich, a także zarzutów zaniedbań w wyjaśnianiu tych przestępstw, których dopuścili się podlegający im kapłani. Dokument wszedł w życie od 1 czerwca 2019 r. Jego nowa wersja pojawiła się m marcu 2023 r.

Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący