Wierni nie tylko będą wspominali Jana Pawła II, ale też zbierali pieniądze na rzecz podopiecznych fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Obchodom tegorocznego XXI Dnia Papieskiego przyświeca hasło „Nie lękajcie się!". Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.

- Te dwa lęki, że Bóg zabierze nam wolność i obawa przed migrantami wciąż się nie zmniejszają – zauważył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, pytany o to, co dziś Jan Paweł II mógłby mieć na myśli mówiąc do wszystkich "Nie lękajcie się".

W niedzielę, 3 października, w kościołach w Polsce odczytywany był List Episkopatu Polski zapowiadający Dzień Papieski.

– Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali polscy biskupi w swoim liście do wiernych.

Zbiórki dla stypendystów

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Ks. Łukasz Nycz, wicedyrektor Biura Fundacji ds. formacji stypendystów podsumował, że ubiegłoroczna zbiórka podczas Dnia Papieskiego oraz późniejsze wpłaty pozwoliły objąć opieką 1800 stypendystów, uczniów i studentów. Podczas ubiegłorocznej zbiórki udało się zebrać ok. 6 mln zł.

Fundacja wsparła młodych ludzi nie tylko finansowo, ale zadbała także o ich formację. Młodzież uczestniczyła w spotkaniach on-line, poruszając tematy wiary i formacji chrześcijańskiej.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Przewodniczący zarządu Fundacji ks. Dariusz Kowalczyk zapowiedział, że również w tym roku podczas Dnia Papieskiego będzie można wesprzeć Dzieło.

We wszystkich kościołach zostanie zorganizowana zbiórka do puszek, będzie też zbiórka publiczna na ulicach miast przeprowadzona przez wolontariuszy. Nowe stypendia można ufundować także wysyłając SMS o treści „STYPENDIA" na nr 74 265. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

Festyny i pikniki dla rodzin

Dziś stypendyści odwiedzą kościoły, by dać świadectwo wiary i wyrazić darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie.

W całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia przygotowane przez stypendystów i przyjaciół Fundacji: m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne. W Białymstoku odbędzie się festyn rodzinny na Rynku Kościuszki.

A na nim m.in. animacje dla dzieci, loteria fantowa, w której udział biorą sponsorzy z lokalnych białostockich firm i to właśnie od nich dostaliśmy vouchery oraz bony, a także kiermasz ciast zorganizowany przez stypendystów. Będzie też tradycyjna belgijka.

W planach są też między innymi: charytatywny turniej piłki nożnej, podsumowanie konkursu plastycznego i literackiego, a także nocne czuwanie w Białostockiej Archikatedrze.

Festyny rodzinne i kiermasze ciast w parafiach zaplanowano też w parafiach Najświętszego Serca Jezusowego, Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie, św. Stanisława i bł. Karoliny Kózkówny w Leźnie i Świętej Trójcy w Wejherowie.

Poza tym odbędzie się m. in. koncert Tomasza Kamińskiego –parafii św. Teresy w Gdańsku, o godz. 13 , a o godz. 16.30 procesja z relikwiami św. Jana Pawła II w asyście kompanii reprezentacyjnej i orkiestry MW do bazyliki w Gdyni. Początek przy pomniku Gdyńskich Krzyży przed urzędem miasta. Koncert papieski także w Szemudzie – w parafii św. Mikołaja o godz. 16.30.

Organizatorzy zachęcają do śledzenia strony www.dzielo.pl oraz mediów społecznościowych, gdzie na stronach wspólnot akademickich pojawiać się będą informacje o przebiegu Dnia Papieskiego w poszczególnych miastach.

Modlitwa za darczyńców

Kard. Kazimierz Nycz o godz. 9 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawi Mszę św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia" (transmisja w Polsat News).

Także o godz. 9 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie bp Rafał Markowski, będzie przewodniczył Mszy Św. „radiowej" (Program I Polskiego Radia). A w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9.30 Mszę św. będzie celebrował abp Marek Jędraszewski.

W niedzielę o godz. 15:55 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXI Dnia Papieskiego pt. „Nie lękajcie się miłości". Wystąpią m.in. Katarzyna Cerekwicka, Siewcy Lednicy, Marcin Sójka, Tomasz Szczepanik (lider zespołu Pectus), Maciej Miecznikowski, Viola Brzezińska oraz zespół absolwentów Fundacji – Tylko Ty.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" powstała w 2000 roku. Z pozostałych po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski środków utworzono organizację, która początkowo pomagała 500 osobom z pięciu wschodnich diecezji. Obecnie z jej wsparcia korzysta blisko dwa tysiące młodych uzdolnionych osób.