- To pielgrzymowanie to wyraz mocnej wiary Słowaków, która jest przykładem dla innych narodów, także dla Polski – mówił w sanktuarium metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, witając uczestników VII Narodowej Pielgrzymki Słowaków. Kardynał podkreślił, że Słowacy dają wielkie świadectwo wiary i są dowodem na to, że pomimo lat komunizmu i prześladowań Kościół przetrwał.

Nasi południowi sąsiedzi już po raz siódmy przyjechali właśnie do Krakowa. Pielgrzymka organizowana jest przez Radio Lumen. W tym roku przebiega pod hasłem: „Błogosławiony Jan Paweł II – Apostoł Bożego Miłosierdzia oraz czciciel św. Cyryla i Metodego". Pątnicy przywieźli do Łagiewnik relikwie św. Cyryla. Od rana pielgrzymi ze Słowacji oddają cześć doczesnym szczątkom tego patrona Europy w kaplicy słowackiej w dolnej części łagiewnickiej bazyliki.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył kardynał Józef Tomko, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

W programie pielgrzymki są także modlitwa różańcowa, koncert muzyki gospel, konferencja siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia nt. „Jan Paweł II i Boże miłosierdzie" oraz uczestnictwo w modlitwie Godziny Miłosierdzia i Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Część słowackich pielgrzymów podkreśla, że sanktuarium w Łagiewnikach traktuje niemal jak drugi Rzym, podobnie jak polscy wierni.