Do pożaru wieży katedralnej doszło w lipcu 2017 roku, w czasie obchodzonych w mieście Dni Gorzowa. Z ogniem, który wybuchł w momencie, gdy w kościele odbywała się msza, przez kilkanaście godzin walczyło kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej. Do ugaszenia pożaru potrzebny był ciężki sprzęt, w tym ogromne strażackie podnośniki.

W październiku 2017 roku prokuratura poinformowała, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Ogień pojawił się na piątym poziomie wieży, nad dzwonami, a następnie przeniósł się na wyższe kondygnacje.

Jak poinformował w poniedziałek portal gorzowianin.com, po prawie dwóch latach od zdarzenia prokuratura postawiła zarzuty w sprawie pożaru. Prokurator Roman Witkowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. powiedział, że zarzuty usłyszeli zarządcy katedry - obecny proboszcz ks. Zbigniew Kobus oraz jego poprzednik ks. Zbigniew Samociak.

- Byłemu proboszczowi katedry Zbigniewowi S. zarzucono, że od 6 sierpnia 2007 roku do 31 lipca 2012 roku w Gorzowie sprowadził zagrażające życiu i zdrowiu wielu osób i mieniu w wielkich rozmiarach bezpośrednie niebezpieczeństwo pożaru w ten sposób, że jako zarządca obiektu budowlanego nie wykonywał obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pożarowego obiektu budowlanego - wieży katedralnej, stanowiącej odrębną strefę pożarową - związanych z jego utrzymaniem w należytym stanie technicznym i użytkowaniem w sposób zgodny z przepisami. - powiedział prok. Witkowski, cytowany przez gorzowianin.com.

Ks. Zbigniew K. usłyszał identyczne zarzuty, ale za okres swojej kadencji - od 1 sierpnia 2012 do dnia pożaru.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i odmówili złożenia wyjaśnień. Obaj w rozmowie z dziennikarzami "Gazety Lubuskiej" wyrazili zgodę na podawanie ich nazwisk w pełnym brzmieniu.

Trwający remont katedry (renowacji poddawana jest nie tylko wieża) ma kosztować ponad 10 mln złotych. Wierni z parafii katedralnej na msze udają się do tymczasowej kaplicy w pobliskim budynku dawniej należącym do banku.