Reklama
Rozwiń
Reklama

Epidemia koronawirusa: jak odzyskać pieniądze za bilety

Odwołanie imprez masowych, ale też kulturalnych, czy też artystycznych powoduje po stronie organizatora obowiązek zwrotu pieniędzy na rzecz konsumenta za opłacony bilet.

Aktualizacja: 12.03.2020 14:52 Publikacja: 12.03.2020 14:00

Epidemia koronawirusa: jak odzyskać pieniądze za bilety

Foto: Adobe Stock

mat

Mec. Mateusz Dróżdż z Uczelni Łazarskiego tłumaczy, że w chwili zapłaty za bilet uczestnik wydarzenia zawiera umowę udostępnienia imprezy masowej a w przypadku imprez kulturalnych, czy też artystycznych – umowę o udostępnienie wydarzenia kulturalnego lub artystycznego. Jak podkreśla, mają one charakter umowy wzajemnej, tj. świadczenie jednej ze stron jest odpowiednikiem świadczenia drugiej strony – osoba wpłaca pieniądze, aby organizator udostępnił mu dane wydarzenie.

Ekspert zwraca uwagę, że wydane zakazy przez wojewodów w związku z koronawirusem wskazują wprost, że z przyczyn niezależnych od organizatora jest on zobowiązany do odwołania wydarzenia. Tym samym jego obowiązek udostępnienia imprezy masowej, czy też wydarzenia kulturalnego lub artystycznego jest niemożliwy do spełnienia. W związku z tym zastosowanie znajdzie art. 495 Kodeksu cywilnego. Przepis ten mówi o tym, że jeśli strona nie może wykonać świadczenia, obowiązana jest do zwrotu pieniędzy według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Dodatkowe -10% na BLACK WEEK

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Week - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do: News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL — rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Prawo w Polsce
Koniec niechcianych polowań? Co się zmieni w prawie łowieckim
Materiał Promocyjny
Twoja gwiazda bliżej niż myślisz — Mercedes Van ProCenter
W sądzie i w urzędzie
Polska musi uznać małżeństwo jednopłciowe zawarte w UE. Wyrok TSUE
Administracja państwowa
Były prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski skazany za ustawianie konkursów
Spadki i darowizny
O ważności wydziedziczenia i zachowku. Jak napisać skuteczny testament?
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępcy zwiększają skalę ataków na urządzenia końcowe – komputery i smartfony
Nieruchomości
Mniej pełnomocników na walnych zgromadzeniach w spółdzielniach mieszkaniowych
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama