Chodzi o opioid o nazwie etazen, który w ostatnim czasie, został wykryty po raz pierwszy na terenie Polski. Narkotyk był sprzedawany jako tzw. dopalacz głównie jako szary proszek o wysokim stężeniu (czysta substancja). Występuje także w postaci suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego.

Etazen jest stosowany jako zamiennik heroiny lub fentanylu. Jest bardzo toksyczny i ma niezwykle dużą silę działania. Przyjmuje się, że narkotyk ten jest sześćdziesięciokrotnie silniejszy od morfiny.

Czytaj także: Dopalacze: 100 tys. zł grzywny za handel nielegalnymi substancjami

Jak poznać osobę po opioidów?

Ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca. Jej źrenice są wąskie „szpilkowate". Zauważa się bradykardię, czyli zwolnienie czynności serca i niskie ciśnienie tętnicze. Ponadto opioidy wywołują groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, co prowadzi do śmierci.

Jak pomóc odurzonemu?

Osobie, która zażyła opioidy należy zapewnić drożność dróg oddechowych i ułożyć ją w pozycji bezpiecznej. Niezbędna będzie pomoc medyczna. W tym celu należy niezwłocznie wezwać karetkę. Ratownik medyczny zabezpieczy funkcje oddechowe i poda odtrutkę. Następnie pacjent zostanie odwieziony do szpitala.

Główny Inspektor Sanitarny informuje przestrzega przed używaniu dopalaczy. Najbardziej niebezpieczne jest to, że w tych narkotykach bardzo często zmieniany jest skład i stężenie.  - Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy spraye - czytamy na stronie GIS. Notorycznie zmieniany skład dopalaczy ma niezwykle duże znaczenie przy ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne.