Kontrolerzy IH sprawdzili w II kwartale 2019 r. 20 przedsiębiorców, w tym: 9 placówek detalicznych, 8 sklepów wielkopowierzchniowych i 3 sprzedawców hurtowych. Pod lupą znalazło się 41 rodzajów wyrobów. Celem kontroli było sprawdzenie, czy dostępne na rynku elektryczne środki transportu niedrogowego, niepodlegające homologacji, spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i nie stwarzają niebezpieczeństwa dla użytkowników.
Okazało się, że nieprawidłowości dotyczyły prawie 88 procent sprawdzonych produktów. W 11 przypadkach kontrolerzy stwierdzili niedołączenie do wyrobu deklaracji zgodności, a w 15 przypadkach - jej nieprawidłowe sporządzenie (brak opisu maszyny, brak nazwy i adresu producenta, brak odniesienia do właściwej dyrektywy, niewskazanie norm zharmonizowanych zastosowanych w procedurze oceny zgodności, brak dwóch ostatnich cyfr roku oznaczających rok, w którym umieszczono znak CE, brak danych osoby upoważnionej do sporządzenia deklaracji w imieniu producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela).
Czytaj też: Jaką drogą podążą elektryczne hulajnogi?
Z kolei kontrola zgodności z zasadniczymi wymaganiami wykazała:
• w 32 przypadkach nieprawidłowe sporządzenie instrukcji obsługi (brak instrukcji w języku polskim, brak wymaganych ostrzeżeń, brak informacji niezbędnych do bezpiecznego użytkowania maszyny, brak opisu zastosowania maszyny zgodnego z przeznaczeniem),