Szykują się korzystne zmiany dla odbiorców energii. Nowy projekt resortu klimatu

Nowelizacja prawa energetycznego ma wzmocnić pozycję odbiorców energii i uprościć proces przyłączania do sieci. Pojawią się m.in. obowiązkowe umowy na czas określony ze stałą ceną.

Publikacja: 29.01.2025 16:43

Szykują się korzystne zmiany dla odbiorców energii. Pojawią się m.in. obowiązkowe umowy na czas okre

Szykują się korzystne zmiany dla odbiorców energii. Pojawią się m.in. obowiązkowe umowy na czas określony ze stałą ceną.

Foto: Adobe Stock

Projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska został właśnie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Nowelizacja prawa energetycznego ma dostosować polskie przepisy do wymogów unijnych, wprowadzając zmiany, które wzmocnią pozycję odbiorców energii, uproszczą proces przyłączania do sieci i zoptymalizują wykorzystanie infrastruktury elektroenergetycznej.

Odbiorcy energii łatwo porównają oferty i dostępne opcje

W zakresie ochrony odbiorców, projekt zakłada wprowadzenie obowiązku oferowania umów na czas określony ze stałą ceną, co ma chronić konsumentów przed zmiennością cen na rynku energii. Dodatkowo, zwiększy się transparentność ofert, a odbiorcy będą lepiej poinformowani o dostępnych opcjach.

Czytaj więcej

Ceny prądu i gazu mocno spadły. Ale w portfelach tego nie odczujemy

Operatorzy będą musieli publikować informacje o dostępnej mocy przyłączeniowej

Zmiany w procesie przyłączania nowych podmiotów do sieci mają na celu uproszczenie procedur. Wprowadzona zostanie możliwość zawierania elastycznych umów przyłączeniowych w miejscach, gdzie sieć ma ograniczoną przepustowość. Wnioski o przyłączenie będą mogły być składane wyłącznie elektronicznie, a operatorzy będą musieli publikować informacje o dostępnej mocy przyłączeniowej.

W zakresie optymalizacji infrastruktury, projekt wprowadza zachęty do wykorzystania usług elastyczności, takich jak magazynowanie energii czy odpowiedź na zapotrzebowanie. Ma to pomóc w lepszym zarządzaniu siecią i integracji odnawialnych źródeł energii, które będą miały łatwiejszy dostęp do sieci.

Wprowadzone nowelizacją zmiany są też bowiem elementem wdrażania reformy, która ma na celu usunięcie barier dla integracji odnawialnych źródeł energii z siecią elektroenergetyczną.

Czytaj więcej

Rząd powoli kończy z mrożeniem cen prądu. Rynkowe ceny zapłaci biznes

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2025 r. Za opracowanie projektu odpowiedzialny jest wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Etap legislacyjny: Projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów

Dobra osobiste
Ksiądz pozwał biskupa. Jest wyrok Sądu Najwyższego w bezprecedensowej sprawie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Dobra osobiste
Lex Kaczyński do kosza. Nakazane przeprosiny muszą coś znaczyć
Aplikacje i egzaminy
Pierwszy dzień egzaminów zawodowych za nami. Znamy zadania z prawa karnego
Prawo karne
Koniec głośnego procesu adwokata. Prokurator: Zachowanie jakby miał 13 lat
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Prawo karne
Gdzie jest zabójca posła PiS? Prokuratura: zwolniony, ale nie uwolniony
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście