Zmiany w kredytach rodzinnych. Ma być łatwiej i taniej

Od marca obowiązują nowe zasady przyznawania rodzinnego kredytu mieszkaniowego, powszechnie znanego, jako „mieszkanie bez wkładu własnego”. To drugi obok tzw. kredytu 2 proc. program dla średniozamożnych.

Publikacja: 13.03.2023 16:56

Zmiany w kredytach rodzinnych. Ma być łatwiej i taniej

Foto: Adobe Stock

Nowe zasady udzielania kredytu można znaleźć w ustawie o kooperatywach mieszkaniowych. Po niewielkim zainteresowaniu programem w pierwszym etapie, rząd zdecydował się przeprowadzić jego lifting i premiować w nim rodziny z dziećmi. Im więcej dzieci, tym korzystniejsze warunki kredytu. Wg. nowych zasad program pozwala na wniesienie większego wkładu własnego. Zniesiony został natomiast przepis o minimalnej wysokości gwarancji czy podniesieniu limitu ceny m.kw. dla lokali nabywanych na rynku pierwotnym i wtórnym.

– Zmiany przede wszystkim mają sprawić, że z opcji kredytu skorzysta dużo więcej osób niż dotychczas. Do tej pory wymogi były bardziej restrykcyjne. O dopłatę mogły się ubiegać osoby, które dysponowały wkładem własnym na poziomie minimum 10 proc. i maksymalnie 20 proc. Jednak jednocześnie nie przekraczając 100 tys. złotych – mówi Jakub Kucharek, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.

Po zmianie przepisów z programu będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy nie zebrali potrzebnej kwoty wymaganej przez banki do udzielenia kredytu na rynkowych zasadach albo z wkładem własnym nie wyższym niż 200 tys. zł i nieprzekraczającym 20 proc. kwoty wydatków, na który kredyt jest udzielany. A w przypadku kredytu o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej, nieprzekraczającym 30 proc. Jeżeli kredytobiorca ma obecnie wkład własny niższy niż 20 proc., gwarancją BGK będzie mogła być objęta także brakująca część wkładu. Podniesiono też współczynnik, który służy do wyliczania maksymalnej ceny metra kwadratowego kwalifikującej się do skorzystania z programu.

Program jest skierowany do singli, osób wychowujących, co najmniej jedno wspólne dziecko, małżeństw i rodzin wielodzietnych. Co ważne, nie obowiązują żadne kryteria wiekowe. Z rządowego wsparcia mogą skorzystać osoby, które nie posiadają prawa własnościowego do mieszkania czy też domu. Czego warto być świadomym, potencjalny kredytobiorca, jak i członkowie rodziny nie mogą być właścicielami takich lokali, chyba, że w skład rodziny wchodzi, co najmniej dwójka dzieci.

Czytaj więcej

Kredyt 2 proc. na pierwsze mieszkanie coraz bliżej

Mieszkanie bez wkładu własnego, podobnie jak program ”Bezpieczne mieszkanie kredyt 2 proc.” nie jest instrumentem pomocowym, skierowanym do osób nieposiadających zdolności kredytowej. Nie jest zatem skierowane do osób najbiedniejszych.

- Aby skorzystać z niego należy legitymować się zdolnością kredytową na wymaganym do spłaty kredytu poziomie. Jest ono również skierowane do osób, które nie posiadają własnego domu lub mieszkania (warunek ten nie obowiązuje dla gospodarstw, gdzie jest, co najmniej dwójka dzieci). Obowiązują również w tym kontekście limity powierzchni odpowiadające wielkości takiej rodziny: dwójka dzieci - nie więcej niż 50 m.kw., trójka - nie więcej niż 75 m.kw., czwórka - nie więcej niż 90 m.kw. W obecnych czasach zgromadzenie odpowiedniej kwoty z przeznaczeniem na wkład własny może stanowić pewien problem, dlatego program „mieszkania bez wkładu własnego” należy odebrać pozytywnie, jako rozwiązanie przynajmniej częściowo adresujące potrzeby kredytowe nabywców nieruchomości - mówi Rzeczpospolitej Łukasz Malinowski, radca prawny specjalizujący się między innymi w prawie finansowym i bankowym.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z programu powinny być świadome, że dopłaty będą wypłacane tylko tym beneficjentom, którym po podpisaniu umowy kredytowej urodzi się drugie i kolejne dziecko. A jak dodaje MRiT, w przypadku urodzenia drugiego lub kolejnego dziecka przysługuje spłata rodzinna 20 tys. zł za drugie i 60 tys. zł za trzecie i każde kolejne dziecko.

Zdaniem Leszka Zięby, jednak nie do końca z góry wiadomo, kiedy dopłata realnie pomniejszy spłacane zadłużenie.

- Może być to nawet kilka lat po zaciągnięciu kredytu. Ale z pewnością, dopłaty dostępne w programie są dodatkowym plusem dla osób, które i tak planowały powiększenie rodziny w niedalekiej przyszłości – komentuje Leszek Zięba.

Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach