Umowa z biurem podróży: Zanim kupisz wycieczkę, sprawdź za co każą płacić

Kontrakt z biurem podróży warto uważnie przeczytać, i to przed podpisaniem. Dobrze mieć go z sobą na wakacjach, bo ułatwi złożenie reklamacji.

Publikacja: 17.05.2013 09:03

Kontrakt z biurem podróży warto uważnie przeczytać, i to przed podpisaniem.

Kontrakt z biurem podróży warto uważnie przeczytać, i to przed podpisaniem.

Foto: www.sxc.hu

Rozpoczynamy dziś wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów akcję Bezpieczne wakacje z "Rz". W każdy piątek chcemy publikować pożyteczne porady dla turystów, które pozwolą uniknąć kłopotów podczas zagranicznych wojaży.

Termin ma znaczenie

Każda umowa o świadczenie usług turystycznych powinna zawierać dane biura podróży wraz z jego numerem w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Biuro ma w niej podać trasę i miejsce wyjazdu, czas trwania imprezy oraz jej program (w tym jakość, rodzaj i terminy oferowanych usług transportowych, hotelarskich i gastronomicznych).

Warto się domagać, by w umowie znalazła się nie tylko data wylotu i powrotu do kraju, ale także informacja o liczbie wykupionych noclegów. Może się bowiem okazać, że w podróż powrotną mamy wyruszyć w sobotę nad ranem, a już w piątek po południu zostajemy wykwaterowani. Nierzadko też po przyjeździe goście muszą klika godzin czekać w hotelowym holu na klucze do pokoju. Niestety, im niższa cena wycieczki, tym wyższe ryzyko, że biuro użyje takich sposobów dla oszczędności.

W umowie powinna zostać określona cena, sposób zapłaty oraz zakres ubezpieczenia i dane ubezpieczyciela. Koszt imprezy po podpisaniu kontraktu nie może się zmienić. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy umowa wyraźnie to przewiduje, i to w ściśle określonych przypadkach: wzrost kursów walut, kosztów transportu oraz opłat urzędowych, w tym podatków. Biuro podróży powinno udokumentować  ich wpływ na zmianę ceny, a konsument może się nie zgodzić na propozycję, wypowiedzieć umowę i odzyskać wszystkie wpłacone pieniądze. Warto pamiętać, że na 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej jej cena, nawet w tych szczególnych sytuacjach, nie może już się zmienić.

Potwierdzenie zaliczki

Gdy klient wpłaca co najmniej 10-proc. zaliczkę, powinien otrzymać od organizatora wraz z umową pisemne potwierdzenie, że ma on gwarancję bankową lub ubezpieczeniową, lub pisemne potwierdzenie umowy ubezpieczenia, którą ma biuro – ze wskazaniem sposobu ubiegania się o wypłatę środków z ubezpieczenia.

W razie sporu z biurem podróży pomoże miejski lub powiatowy rzecznik konsumentów. Same nieprawidłowości w świadczeniu usług turystycznych można zgłosić w urzędzie marszałkowskim właściwym dla siedziby biura podróży.

 

Na co musisz zwrócić uwagę podpisując umowę z biurem podróży?

W poradniku czytaj także:

Rozpoczynamy dziś wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów akcję Bezpieczne wakacje z "Rz". W każdy piątek chcemy publikować pożyteczne porady dla turystów, które pozwolą uniknąć kłopotów podczas zagranicznych wojaży.

Termin ma znaczenie

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem