Jak się bronić przed oszustwami w internecie

Firmy udzielające tzw. chwilówek nie weryfikują dokumentów tak jak banki. A to sprzyja wyłudzeniom.

Publikacja: 06.01.2015 16:20

Jak się bronić przed oszustwami w internecie

Foto: www.sxc.hu

Pani Olga nikomu nie dawała swoich danych i nigdy nie zgubiła dokumentów. Dlatego zdziwiła ją informacja, że ma niespłaconą pożyczkę w Ferratum Bank. Nigdy nie zaciągała takiego zobowiązania. Ktoś jednak założył na jej dane konto w banku, które posłużyło do uwiarygodnienia w firmie pożyczkowej i wysłania przelewu z pieniędzmi. Inna czytelniczka się dowiedziała, że ma dwie takie pożyczki: jedną w Wonga, a drugą w firmie Filarum.

Obie czytelniczki sprawę zgłosiły policji. Funkcjonariusze domagali się dokumentów, na podstawie których ktoś zawarł umowy i wziął pożyczkę. Bez nich nie chcieli przyjąć zgłoszenia.

– Nie znam powodów, dla których tak się stało. Jednak jeżeli ktoś podejrzewa, że padł ofiarą przestępstwa, to ma możliwość zgłoszenia sprawy na policję. Będzie wtedy prowadzone postępowanie – zapewnia Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

Weź potwierdzenie

Od funkcjonariusza można zażądać potwierdzenia, że złożyliśmy zawiadomienie. Taki dokument może nam bardzo pomóc. Gdy przedstawimy go w parabanku, firma powinna wstrzymać windykację pożyczki do czasu wyjaśnienia sprawy. Niestety, bywa i tak, że mimo przedstawienia zaświadczenia z policji informującego, że zawiadomiliśmy organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, windykacja trwa. Wstrzymywana jest dopiero, gdy zakończy się postępowanie (nawet jeśli sprawca przestępstwa nie zostanie wykryty). W takiej sytuacji wiadomo, że to nie pokrzywdzony zaciągnął zobowiązanie. Jest mało prawdopodobne, by firma pożyczkowa kierowała sprawę do sądu.

Nie należy też panikować, jeśli trafiliśmy na listę dłużników. Możemy domagać się usunięcia nieprawdziwego wpisu. Nawet jeśli nie dojdzie do tego od razu, wpis zostanie usunięty po zakończonym postępowaniu karnym.

Jeden zaciąga kilkadziesiąt

Choć skalę zjawiska trudno oszacować, bo nikt nie prowadzi dokładnych statystyk, spraw o wyłudzenia przybywa. Potwierdza to Krzysztof Przybysz z Ferratum Bank.

– Kiedyś to dalsi krewni podszywali się pod kogoś z rodziny. Dziś grupy przestępcze. Wiedzą, jak założyć fikcyjne konta bankowe i jak się ukrywać w internecie, dlatego wiele spraw kończy się umorzeniem – mówi. Jego zdaniem takie wyłudzenia to 1 proc. pożyczek internetowych, ale w niektórych firmach może to być nawet 3 proc.

Zdarza się, że jeden oszust wyłudza nawet kilkadziesiąt pożyczek. Przyłapanym na tym procederze grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności. Muszą także zwrócić firmom pożyczkowym wyłudzone pieniądze.

Mimo że spraw o wyłudzenia przybywa, zdaniem Jerzego Bańki ze związku Banków Polskich zakazywanie pożyczek w internecie nie wchodzi w grę.

– Należałoby jednak wprowadzić w firmach pożyczkowych taką samą weryfikację osób i dokumentów jak w bankach – uważa Jerzy Bańka.

Ochrona danych osobowych

Informacja narzędziem przestępcy

Gdy stracimy portfel, powinniśmy zgłosić to nie tylko na policję. Nasze dokumenty, np. dowód osobisty, należy zastrzec w banku (tam, gdzie mamy rachunek lub w innym, który takie zgłoszenia przyjmuje). W ten sposób inne banki dowiadują się o utraconych dokumentach i nie udzielą kredytu osobie, która będzie próbowała się nim posłużyć.

Zdarza się też, że sami udostępniamy swoje dane, np. wysyłamy skan dokumentów oszustom, którzy zamieszczają ogłoszenia o pracę czy oferują pomoc w załatwieniu pewnych spraw. Przekonują, że potrzebują zeskanowanego dowodu osobistego. W ten sposób zyskują dane potrzebne do zaciągnięcia pożyczki. Dysponują też wzorem dokumentu, by go podrobić. Oszust okazuje taki podrobiony dokument, gdy np. kurier przywozi mu umowę do bankowego konta założonego przez internet. Potem zaciągnięcie pożyczki przez internet jest już tylko prostą formalnością.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne