Aktualizacja: 23.03.2025 17:15 Publikacja: 15.02.2025 14:55
Alexander Trufanow, jeden z zakładników, eskortowany przez palestyńskich bojowników Hamasu i bojowników Islamskiego Dżihadu
Foto: Reuters / Ramadan Abed
Wymiana nastąpiła po kilku dniach obaw o dalszą realizację ustaleń. Trzech mężczyzn: Alexandra Trufanowa, Sagi Dekel-Chena i Jair Horna przekazano pracownikom Czerwonego Krzyża w Chan Junis na południu Strefy Gazy. Uwolnieni trafili do jednej z izraelskich baz wojskowych w Strefie Gazy, a stamtąd wrócili do kraju.
Zwolnieni w sobotę zakładnicy zostali porwani z kibucu Nir Oz przy granicy ze Strefą Gazy. 29-letniego Trufanowa uprowadzono z jego domu, wraz z partnerką, matką i babcią - kobiety zostały uwolnione w czasie krótkiego rozejmu w listopadzie 2023 r. W czasie ataku terroryści zabili ojca Trufanowa. 36-letni Dekel Chen był jednym z pierwszych mieszkańców Nir Oz, którzy podnieśli alarm podczas ataku 7 października 2023 r., walczył z bojownikami Hamasu, ale został schwytany i porwany. Ma żonę i trzy córki, najmłodsza z nich urodziła się w czasie, gdy był więziony w Strefie Gazy. 46-letni Jair Horn został porwany ze swojego domu wraz z bratem Eitanem, który akurat go odwiedzał. Eitan jest nadal przetrzymywany przez Hamas.
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że w Rijadzie rozpoczęło się już spotkanie z amerykańską delegacją. „Na stole znajdują się m.in. propozycje dotyczące ochrony obiektów energetycznych i infrastruktury krytycznej” – zaznaczył.
Chiny mają rozważać dołączenie do sił pokojowych w ramach dowodzonej przez Europę „koalicji chętnych” do zapewnienia zawieszenia broni w Ukrainie - poinformował dziennik „Die Welt”, powołując się na źródła dyplomatyczne.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Rosja i Ukraina obwiniają się nawzajem o atak na stację pomiarową gazu, położoną w Sudży w obwodzie kurskim w Rosji. Eksplozja nastąpiła zaledwie kilka dni po tym, jak USA zaproponowały obu stronom wstrzymanie ataków na infrastrukturę energetyczną.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Ukraińskie służby zatrzymały czternastoletnią Ukrainkę, która podłożyła ładunek wybuchowy pod radiowóz w Tarnopolu. Nastolatka miała być szantażowana przez Rosjan.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że w Rijadzie rozpoczęło się już spotkanie z amerykańską delegacją. „Na stole znajdują się m.in. propozycje dotyczące ochrony obiektów energetycznych i infrastruktury krytycznej” – zaznaczył.
Prezydent Donald Trump przyznał firmie Boeing ogromny kontrakt na budowę najbardziej zaawansowanego myśliwca stealth na świecie. Ale nie tylko Amerykanie pracują nad takimi samolotami.
Ostatnie Pokolenie zapowiada kolejne blokady stołecznych ulic i mostów. Organizacja szuka sojuszników, bo tym razem paraliż wywołany przez aktywistów ma przybrać dużo większy rozmiar.
Kobieca sztafeta 4x400 metrów, której w Nankinie w ogóle miało nie być, zdobyła dla Polski jedyny medal halowych mistrzostw świata, ale tym skromnym dorobkiem nie trzeba się martwić.
Czy Europa może liczyć, że bank centralny USA zapewni jej dopływ dolarów w czasie napięć rynkowych – zastanawiają się przedstawiciele banków centralnych i organów nadzoru finansowego. Są oni zdania, że wysoce nierealne byłoby niedotrzymanie przez Fed swych zobowiązań, a sam bank nie dał ani razu do zrozumienia, że mógłby tak postąpić.
Wiceminister obrony Cezary Tomczyk umieścił na platformie X stanowczą odpowiedź na poranny wpis byłego ministra obrony Mariusza Błaszczaka. „Z niemieckiej prasy dowiadujemy się, że MON może anulować kontrakty zbrojeniowe zawarte z USA” - napisał Błaszczak. Szybko odpowiedział mu wiceminister obrony, wytykając wątpliwości, o których pisała prasa.
Negocjacje w sprawie potencjalnego kontraktu między operatorem internetu satelitarnego Starlink Elona Muska a włoskim rządem „utknęły w martwym punkcie” - poinformował minister obrony Włoch Guido Crosetto, cytowany przez gazetę „La Repubblica”. To, jak dodał, „odzwierciedla szersze napięcia geopolityczne”. Minister stwierdził, że dyskusje przeniosły się z aspektów technicznych na „oświadczenia” autorstwa Muska i na jego temat, nie rozwijając przy tym tematu.
Sąd w Stambule wydał oficjalny nakaz aresztowania burmistrza tego miasta Ekrema Imamoglu w sprawie dotyczącej korupcji. Polityk ma trafić do więzienia na czas śledztwa. Stało się to kilka dni po tym, jak jego zatrzymanie wywołało masowe protesty w całym kraju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas