Mobilizacja na Ukrainie. Ustawa trafi do prezydenta Zełenskieg
Ponadto, podstawowe ogólne szkolenie wojskowe trwające do trzech miesięcy zostanie wprowadzone dla wszystkich obywateli w wieku od 18 do 25 lat we wszystkich placówkach edukacyjnych, w tym prywatnych.
Ukraińcy podlegający poborowi wojskowemu będą musieli zaktualizować swoje dane osobowe w ciągu 60 dni. Osoby uznane za zdolne do służby w ograniczonym zakresie będą musiały ponownie stawić się przed wojskową komisję lekarską. Ustawa przewiduje również demobilizację i zwolnienie z poboru osób niepełnosprawnych ze wszystkich grup. Jednak wszyscy, którzy otrzymali zaświadczenie po rozpoczęciu pełnej inwazji Rosji na Ukrainę, z wyjątkiem wojskowych, muszą przejść ponowne badanie lekarskie pod kątem zdolności do służby w celu wykluczenia możliwości korupcji.
Wszyscy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat w okresie mobilizacji będą musieli nosić przy sobie legitymacje wojskowe i okazywać je funkcjonariuszom organów ścigania: policjantom, komisjom wojskowym i straży granicznej.
Wojsko Ukrainy potrzebuje do pół miliona nowych osób
Dowództwo ukraińskiej armii wielokrotnie powtarzało, że będzie potrzebować więcej żołnierzy, aby skutecznie walczyć z Rosją. W grudniu prezydent Zełenski powiedział, że Ministerstwo Obrony prosi o dodatkową mobilizację 500 tys. osób. Nowi rekruci mieliby zastąpić 330 tys. żołnierzy na froncie. Ministerstwo Finansów szacuje, że nowa fala mobilizacji będzie kosztować kraj 20,8 mld dolarów.
Według parlamentarnej komisji ds. gospodarki, na Ukrainie zarejestrowanych jest 11,1 mln mężczyzn w wieku 25-60 lat. Pozostali albo już służą (1,2 mln), przebywają na terytoriach okupowanych (2,9 mln), za granicą (1,3 mln), są zwolnieni z poboru ze względów zdrowotnych (1,5 mln) lub ze względu na znaczenie ich pracy (0,6 mln).