Przewodniczący RE: Rosja przyznała, że prowadzi wojnę

- Rzecznik prasowy Kremla (Dmitrij Pieskow) ogłosił dziś stan wojny w Rosji - mówił po szczycie UE w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.

Aktualizacja: 22.03.2024 15:00 Publikacja: 22.03.2024 14:43

Charles Michel i Ursula von der Leyen

Charles Michel i Ursula von der Leyen

Foto: PAP/EPA

Michel odniósł się do wywiadu, jakiego Pieskow udzielił gazecie „Argumenty i Fakty”. Rzecznik Kremla przyznał w tej rozmowie, że „specjalna operacja wojskowa”, jak dotychczas Rosja nazywała swoją wojnę na Ukrainie, „przekształciła się w wojnę” w związku z zaangażowaniem Zachodu po stronie Ukrainy.

Charles Michel: Rosja uznała, że to co prowadzi wobec Ukrainy, to wojna

- To pokazuje to, co mówiliśmy przez cały czas: uznali, że to, co prowadzą wobec Ukrainy to nie specjalna operacja wojskowa, tylko wojna — mówił o Rosjanach Michel.

Czytaj więcej

Tama na Dnieprze płonęła. Dnieprzańska Elektrownia Wodna nie produkuje prądu

- Ta deklaracja mówi o tym, że te dyskusje, które toczyły się wczoraj w kontekście Ukrainy i przygotowań w zakresie obrony europejskiej i strategii są aktualniejsze niż kiedykolwiek — dodał.

Z kolei szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen stwierdziła, że Rosja „jest na wojnie przeciw Ukrainie od 24 lutego 2022 roku”.

- Ten komentarz (Pieskowa) pokazuje tylko, że Kreml oszukiwał swoje społeczeństwo zaprzeczając, że jest w stanie wojny — dodała.

Von der Leyen odniosła się też do nocnego ataku Rosji na Ukrainę, w czasie którego Rosjanie wzięli na cel ukraińską infrastrukturę energetyczną.

- Rosja robi wszystko, by zniszczyć infrastrukturę energetyczną na Ukrainie, ale jej się to nie udało. Dziś Ukraina jest częścią naszej sieci energetycznej, naszej platformy zakupu gazu. Mimo ataków Rosji jesteśmy w stanie nie tylko utrzymać dostawy prądu na Ukrainie, ale też modernizować (ukraińską energetykę) - odparła.

To, co prowadzą wobec Ukrainy to nie specjalna operacja wojskowa, tylko wojna

Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej

Przewodniczący RE: Chcemy pracować na rzecz obrony pokoju

- Chcemy pracować na rzecz obrony pokoju i stabilności przygotowując poszerzone możliwości obronne w Europie - podkreślił.

Na szczycie UE rozmawiano m.in. o przekazaniu zysków od zamrożonych w UE rosyjskich aktywów Ukrainie, by wesprzeć jej wysiłek wojskowy. Ponadto omawiano kwestię zwiększenia potencjału przemysłu obronnego w Europie i zwiększenia wydatków na obronność poszczególnych państw UE.

Na szczycie pojawiła się też propozycja wprowadzenia wysokich ceł na rosyjską żywność. - Nie chcemy, by Rosja czerpała jakiekolwiek dochody z naszego rynku. Po drugie, nie chcemy aby rosyjskie zboże wpływało na nasz rynek. Po trzecie nie chcemy rosyjskiego i białoruskiego zboża na naszym rynku, ale tranzyt nadal będzie możliwy — mówiła von der Leyen.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca