Sondaż: Czy Rosja może zaatakować NATO w ciągu 10 lat? Niemal co drugi Polak: Tak

"Czy Pani/Pana zdaniem w ciągu najbliższej dekady może dojść do ataku Rosji na państwo NATO?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 19.02.2024 15:45

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: REUTERS

W ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja o szacunkach estońskiego wywiadu, który uważa, że Rosja zakłada, iż w ciągu 10 lat dojdzie do konfrontacji Rosji z NATO.

Coraz więcej ostrzeżeń o tym, że Rosja może zaatakować NATO

Szef wywiadu zagranicznego Estonii Kaupo Rosin mówił w rozmowie z dziennikarzami, że Rosja planuje podwoić liczbę sił stacjonujących wzdłuż granicy z państwami NATO — Finlandią, a także krajami bałtyckimi — Litwą, Estonią i Łotwą. Litwa, Łotwa i Estonia podjęły decyzję o budowie fortyfikacji na granicach z Rosją i Białorusią. 

Wcześniej minister obrony Niemiec, Boris Pistorius mówił, że do konfrontacji Rosji z NATO może dojść w ciągu 5-8 lat, a duński minister obrony Troels Lund Poulsen mówił, że Rosja może zaatakować kraj NATO w ciągu 3-5 lat.

Władimir Putin w rozmowie z Tuckerem Carlsonem zapewniał, że nie zaatakuje Polski ani Łotwy, ponieważ Rosja nie ma interesów w tych krajach. Putin dodał, że jest tylko jedna sytuacja, w której mógłby wysłać żołnierzy na terytorium Polski — sytuacją tą ma być atak Polski na Rosję.

Czytaj więcej

Sondaż dla „Rzeczpospolitej”: Putin nie uspokoił Polaków

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Obecnie Rosja zajmuje kilkanaście procent terytorium Ukrainy, Rosjanie dokonali też nielegalnej aneksji okupowanych części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 725. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 725. dniu wojny

PAP

Sondaż: 55 proc. osób z wykształceniem zawodowym uważa, że Rosjanie mogą w ciągu dekady zaatakować kraj NATO

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy, ich zdaniem, w ciągu najbliższej dekady może dojść do ataku Rosji na państwo NATO.

Na tak zdane pytanie „tak” odpowiedziało 46,3 proc. Polaków.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 32,9 proc. badanych.

20,8 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie. 

- Częściej takie obawy mają kobiety (47%), osoby w wieku 35-49 lat (52%), badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (55%) oraz mieszkańcy miast do 20 tys. mieszkańców (57%) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 13-14 lutego 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Konflikty zbrojne
Mike Johnson przyspiesza pomoc dla Izraela. Jest konsensus w sprawie wsparcia Ukrainy?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Jak Izrael może odpowiedzieć na atak Iranu? "To musiałby być zmasowany atak na Iran"
Konflikty zbrojne
Amerykańskie dowództwo: Zniszczyliśmy ponad 80 dronów wymierzonych w Izrael
Konflikty zbrojne
Iran poinformował USA o ataku na Izrael na trzy dni przed jego przeprowadzeniem?
Konflikty zbrojne
Były ukraiński polityk pisze w rosyjskim dzienniku: Ukraina straci kolejne ziemie