Dmitrij Miedwiediew sugeruje, że Lwów będzie stolicą Ukrainy. ISW: Komunikat dla świata

Kreml intensyfikuje retorykę dotyczącą hipotetycznego rozbioru Ukrainy, podejmując niewinne i niezwiązane z tym tematy, prawdopodobnie po to, aby dokonać normalizacji narracji o podziale (Ukrainy) na Zachodzie - pisze w najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 06.02.2024 05:52

Dmitrij Miedwiediew sugeruje, że Lwów miałby stać się stolicą kadłubowego państwa ukraińskiego

Dmitrij Miedwiediew sugeruje, że Lwów miałby stać się stolicą kadłubowego państwa ukraińskiego

Foto: Lestat (Jan Mehlich), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons/PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 713

ISW komentuje w ten sposób wpis byłego prezydenta Rosji, Dmitrija Miedwiediewa.

Dmitrij Miedwiediew używa niemieckiej nazwy Lwowa i sugeruje, że będzie on stolicą Ukrainy

Miedwiediew w serwisie X (ale nie na serwisie Telegram, który jest znacznie popularniejszy w Rosji) napisał, iż plany budowy linii kolejowej łączącej Hiszpanie z Lwowem są dowodem, że Zachód uznał, iż Lwów będzie „nową stolicą Ukrainy w granicach obwodu lwowskiego” (Miedwiediew używa przy tym niemieckiej nazwy miasta, Lemberg).

„I nie chodzi o to, że tory na Zachodzie i w Małorosji (tak niektórzy przedstawiciele władz na Kremlu nazywają zamieszkiwaną przez rosyjskojęzyczną ludność wschodnią część Ukrainy) różnią się szerokością. Chodzi o to, że biznes jest znacznie bardziej przewidujący niż politycy” - napisał zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

ISW tłumaczy, że plan budowy linii kolejowej między Hiszpanią a Lwowem „nie ma nic wspólnego z granicami Ukrainy lub zakończeniem wojny na Ukrainie i jest niezależnym, europejskim projektem infrastrukturalnym”.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski chce zresetować państwo

ISW: Wpis Dmitrija Miedwiediewa elementem operacji informacyjnej Kremla. Jaki jest jej cel?

Think tank zauważa przy tym, że Władimir Putin i inni rosyjscy wysokiej rangi politycy w ostatnim czasie ożywili narrację przedstawiającą inwazję na Ukrainę jako „historycznie usprawiedliwiony podbój imperialny” i serwowali w grudniu 2023 roku rosyjskojęzycznym odbiorcom narrację, zgodnie z którą Rosja i europejskie mocarstwa mogłyby podzielić Ukrainę i pozostawić ją jako „suwerenne” państwo kadłubowe w granicach obwodu lwowskiego, co „zostało zauważone przez nielicznych prawicowych nacjonalistycznych polityków z krajów Europy środkowej”.

Oświadczenie Miedwiediewa jest pogłębieniem rosyjskiej operacji informacyjnej, która błędnie przedstawia Ukrainę jako sztucznie stworzone państwo,

Fragment analizy ISW

Think tank odnotowuje też, że Miedwiediew umieszczając swój wpis w serwisie X, na koncie anglojęzycznym, a nie na rosyjskojęzycznym koncie w serwisie Telegram, wskazuje, iż jego oświadczenie jest skierowane do odbiorców poza granicami Rosji, a nie do mieszkańców Rosji.

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 712. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 712. dniu wojny

PAP

„Oświadczenie Miedwiediewa jest pogłębieniem rosyjskiej operacji informacyjnej, która błędnie przedstawia Ukrainę jako sztucznie stworzone państwo, prawdopodobnie po to, aby zmniejszyć zachodnią pomoc wojskową dla Ukrainy i znormalizować dyskusje na Zachodzie w sprawie zmuszenia Ukrainy do zrzeczenia się na rzecz Rosji dużej części swojego terytorium i ludności, jako zgodnego z prawem sposobu na zakończenie wojny”.

Think tank podsumowuje, że nadal podtrzymuje swoją ocenę, że Władimir Putin zamierza zrealizować na Ukrainie swoje maksymalistyczne cele, czyli doprowadzić do całkowitej kapitulacji Ukrainy i Zachodu.

ISW komentuje w ten sposób wpis byłego prezydenta Rosji, Dmitrija Miedwiediewa.

Dmitrij Miedwiediew używa niemieckiej nazwy Lwowa i sugeruje, że będzie on stolicą Ukrainy

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Sąsiad Rosji tworzy nowe jednostki wojskowe. Pierwsza powstanie już w czerwcu
Konflikty zbrojne
USA kupiły 81 poradzieckich samolotów? Pojawiły się wątpliwości
Konflikty zbrojne
Ukraińcy giną uciekając przed wcieleniem do wojska. Głównie na jednej granicy
Konflikty zbrojne
Księżna Edynburga na ogarniętej wojną Ukrainie. Pierwsza taka wizyta
Konflikty zbrojne
Niemal stuletnia Ukrainka pieszo uciekała przed Rosjanami. Pokonała 10 kilometrów
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO