Iran opracował nowy dron, specjalnie dla Rosji. Będzie polował na HIMARS-y?

Iran opracował dron Shahed-107 - ten bezzałogowy statek powietrzny ma być połączeniem drona-kamikadze i drona rozpoznawczego - podaje Sky News.

Publikacja: 10.01.2024 10:41

Skutki ataku ukraińskich dronów na obwód odeski

Skutki ataku ukraińskich dronów na obwód odeski

Foto: Alena Solomonova, PAP

Sky News podaje też, powołując się na swoje źródła, że Iran i Rosja zbliżają się do porozumienia w sprawie dostarczenia Moskwie pocisków ziemia-ziemia.

Iran chce sprzedać Rosji kilka dronów nowego typu za ponad 2 mln dolarów?

Shahed-107 może być wyposażony w urządzenie, która pozwala na wykrycie „cennych celów na polu walki”, takich jak wieloprowadnicowe zestawy rakietowe dostarczone Ukrainie przez USA i Wielką Brytanię (m.in. zestawy HIMARS).

Źródło przekazało Sky News, że „kilka jednostek” specjalnie zaprojektowanego dla Rosji drona zostało zaoferowanych Moskwie w ramach kontraktu wartego ponad 2 mln dolarów.

Czytaj więcej

Ukraina. Wojna na wyniszczenie w śniegu i mrozie

Według informatora w służbach bezpieczeństwa, na którego powołuje się Sky News, zaprojektowanie drona Shahed-107 wskazuje na zaangażowanie przez Iran dużych sił we „wspieranie rosyjskich interesów na Ukrainie”.

Ukraina i jej zachodni sojusznicy od dawna oskarżają Teheran o przekazywanie Rosji setek dronów-kamikadze Shahed-131/136, które są używane przez Rosję do zmasowanych uderzeń powietrznych na cele na Ukrainie. Drony-kamikadze Shahed są stosunkowo tanie (20-50 tys. dolarów), często tańsze niż pociski przeciwlotnicze używane do ich strącania.

Dron Shahed-107 ma mieć długość ok. 2,5 metra i rozpiętość skrzydeł ok. 3 metrów. Jego zasięg ma wynosić ok. 1 500 km. Dron ten ma należeć do tej samej rodziny co dron Shahed-101.

Shahed-107 ma być wyposażony w nadajnik przekazujący na żywo obraz wideo. Takie wyposażenie oznacza, że dron ten może być wykorzystywany do identyfikowania celów na froncie i wskazywanie ich innym dronom lub innym zestawom uzbrojenia.

Iran miał zorganizować testy drona Shahed-107 oraz zmodernizowanego drona Shahed-136, na które zaprosił Rosjan, w bazie sił powietrznych w centralnym Iranie.

Rosyjski resort obrony i irański MSZ odmówiły komentarza w tej sprawie.

We wrześniu 2023 roku prezydent Iranu zaprzeczył jakoby jego kraj przekazywał drony lub inne systemy uzbrojenia, których Rosja używałaby na Ukrainie.

Rosyjska ofensywa zależy w dużej mierze od irańskich dronów, od ich stałej modernizacji

Ukraińskie źródło w rozmowie z BBC

Ukraińcy przyznają: Obawiamy się nowych dronów

Źródła na Ukrainie twierdzą, że opracowanie przez Iran nowego typu drona jest „prawdopodobnie prawdą”.

- Mamy poważne obawy dotyczące możliwych dostaw — dodaje rozmówca Sky News.

Czytaj więcej

10 sekund, aby trafić drona. Czy ukraińskiej obronie powietrznej brakuje rakiet?

- Rosyjska ofensywa zależy w dużej mierze od irańskich dronów, od ich stałej modernizacji. Próbują sprawić, by były szybsze, aby ukraińska obrona przeciwlotnicza musiała używać droższych zestawów przeciwlotniczych (przeciwko nim) - podkreśla.

Rosja ma być obecnie w stanie produkować drony-kamikadze Shahed-136 w zakładach znajdujących się kilkaset kilometrów na wschód od Moskwy. Do września 2025 roku Rosja ma być w stanie produkować ok. 4 tys. tych dronów rocznie.

Rosja i Iran mają być też coraz bliżej porozumienia ws. przekazania przez Teheran Moskwie pocisków balistycznych ziemia-ziemia — w tym pocisków o zasięgu ponad 300 km. O takiej groźbie informują źródła w USA.

Sky News podaje też, powołując się na swoje źródła, że Iran i Rosja zbliżają się do porozumienia w sprawie dostarczenia Moskwie pocisków ziemia-ziemia.

Iran chce sprzedać Rosji kilka dronów nowego typu za ponad 2 mln dolarów?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Zacharowa: USA poniosą fiasko jak w Wietnamie i Afganistanie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Konflikty zbrojne
Pieskow o decyzji Izby Reprezentantów: Ameryka będzie musiała za to odpowiedzieć
Konflikty zbrojne
Izba Reprezentantów zatwierdziła pomoc dla Ukrainy. Broń na froncie w mniej niż tydzień?
Konflikty zbrojne
Wojsko USA nie jest przygotowane na długi konflikt na Bliskim Wschodzie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Rosja wykorzystuje brak obrony przeciwlotniczej Ukrainy. Wojsko szybko posuwa się naprzód