Jordania drugi raz w ciągu tygodnia zbombardowała cele w Syrii

Jordańskie lotnictwo przeprowadziło we wtorek cztery uderzenia na cele w Syrii - informuje Reuters, powołując się na doniesienia lokalnych źródeł wywiadowczych.

Publikacja: 09.01.2024 05:57

Jordański myśliwiec F-16

Jordański myśliwiec F-16

Foto: Staff Sgt. Jim Greenhill, Public domain, via Wikimedia Commons

Miał to być drugi taki atak w ciągu tygodnia. Za każdym razem celem ataku miały być kryjówki związanych z Iranem przemytników narkotyków.

Hezbollah i proirańskie milicje oskarżone o przemycanie narkotyków

Jordańska armia zintensyfikowała działania wymierzone w przemytników narkotyków po starciach, do jakich doszło w ubiegłym miesiącu z osobami, powiązanymi z proirańskimi milicjami, które przewoziły przez granicę duże ilości narkotyków, a także broń i ładunki wybuchowe.

Czytaj więcej

Syryjskie media: W nocy Izrael przeprowadził dwa naloty na Syrię

Jordania i jej zachodni sojusznicy oskarżają wspierany przez Iran Hezbollah oraz inne związane z Iranem milicje, które kontrolują południową Syrię o to, że są one odpowiedzialne za wzrost liczby prób przemytu przez granicę syryjsko-jordańską.

Iran i Hezbollah odrzucają te oskarżenia twierdząc, że jest to część zachodniego spisku przeciwko Syrii. Z kolei Damaszek zaprzecza jakoby współpracował z wspieranymi przez Iran milicjami.

Informacje o zaatakowaniu przez Jordanię celów w Syrii podał syryjski portal informacyjny Suwayda 24, a Reuters potwierdził te doniesienia w swoich źródłach. Jordańskie lotnictwo miało atakować trzy cele w rejonie miejscowości Shahba i Orman w prowincji Sweida, w pobliżu granicy Jordanii z Syrią. Czwarty atak miał zostać przeprowadzony na gospodarstwo rolne w pobliżu wsi Malah.

W ubiegły czwartek Jordania atakowała cele w tych samych częściach prowincji Sweida, w której koncentrować mają się działania przemytników.

- Jordańczycy wydają się brać na cel gospodarstwa rolne, w których, jak się podejrzewa, przechowywane są narkotyki, zanim dokonany zostanie ich przerzut przez granicę, a także domy i kryjówki znanych im przemytników — mówi Ryan Marouf z serwisu Suwayda 24.

- Ostatnie ataki wskazują na eskalację przez Jordanię wojny z przemytnikami narkotyków — dodaje Marouf.

Nieoficjalne doniesienia mówią o trzech ofiarach śmiertelnych ataków Jordanii. Wśród ofiar ma być jeden z przemytników.

Captagon — narkotyk przemycany z Syrii

USA obiecały udzielenie Jordanii pomocy wojskowej, w celu zwiększenia bezpieczeństwa kraju. Waszyngton przekazał już swojemu sojusznikowi w regionie miliard dolarów na stworzenie posterunków na granicy po wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 roku.

Przemyt narkotyków ma finansować działanie proirańskich milicji i prorządowych sił paramilitarnych w Syrii.

Jordania leży na szlaku przerzutu narkotyków z Syrii do bogatych krajów Zatoki Perskiej. Z Syrii przemycana ma być lokalna wersja amfetaminy, znana jako captagon.

Miał to być drugi taki atak w ciągu tygodnia. Za każdym razem celem ataku miały być kryjówki związanych z Iranem przemytników narkotyków.

Hezbollah i proirańskie milicje oskarżone o przemycanie narkotyków

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Mobilizacja na Ukrainie. Wojsko czeka na tych, którzy wyjechali za granicę
Konflikty zbrojne
Departament Stanu potwierdza. Rakiety dalekiego zasięgu na Ukrainie na polecenie Joe Bidena
Konflikty zbrojne
Komisja Europejska szykuje 14. pakiet sankcji. Kary dla przewoźników ropy i broni
Konflikty zbrojne
Prof. Andrzej Zybertowicz: Polska w Nuclear Sharing? W tym przypadku Rosja ma powody, żeby się niepokoić
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakowała Rosję rakietami dalekiego zasięgu. USA wysłały je "w tajemnicy"