Atak izraelskich dronów w stolicy Libanu. Zginął zastępca przywódcy Hamasu

Saleh al-Arouri, zastępca przywódcy Hamasu, zginął we wtorek w stolicy Libanu, Bejrucie, w ataku izraelskich dronów - informują libańskie i palestyńskie służby bezpieczeństwa.

Publikacja: 03.01.2024 05:36

Doniesienia o śmierci zastępcy przywódcy Hamasu wywołały falę demonstracji na Zachodnim Brzegu

Doniesienia o śmierci zastępcy przywódcy Hamasu wywołały falę demonstracji na Zachodnim Brzegu

Foto: AFP

Atak przeprowadzony przez Izrael w Libanie zwiększa ryzyko rozszerzenia trwającego od 7 października konfliktu między Izraelem a Hamasem, który dotychczas ograniczał się do Strefy Gazy i do pogranicza izraelsko-libańskiego, gdzie ataki rakietowe, o ograniczonej skali, na izraelskie pozycje, przeprowadzał Hezbollah.

Śmierć Saleha al-Arouriego — Izrael nie potwierdza, nie zaprzecza

57-letni al-Arouri to pierwszy tak wysokiej rangi przywódca Hamasu, który zginął w wyniku działań Izraela po 7 października, gdy Hamas dokonał niespodziewanego ataku na Izrael, co pociągnęło za sobą izraelską operację odwetową.

Al-Arouri był twórcą militarnego ramienia Hamasu, Brygad Al-Kassam, a także zastępcą przewodniczącego biura politycznego Hamasu i dowódcą sił Hamasu na Zachodnim Brzegu.

Przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah, ostrzegał wcześniej Izrael przed dokonywaniem zabójstw na terytorium Libanu, zapowiadając „ostrą reakcję” organizacji, która — podobnie jak Hamas — jest wspierana przez Iran.

Czytaj więcej

Syryjska armia: Izrael zaatakował cele w rejonie Damaszku

Po ataku na al-Arouriego Hezbollah miał ostrzelać grupę izraelskich żołnierzy.

Izrael od dawna oskarżał zastępcę przywódcy Hamasu o odpowiedzialność za ataki terrorystyczne na obywateli Izraela na terenie Zachodniego Brzegu. Z kolei przedstawiciele Hamasu twierdzą, że al-Arouri odgrywał ważną rolę w negocjacjach prowadzonych z udziałem Egiptu i Kataru w kwestii uwolnienia przetrzymywanych przez Hamas izraelskich zakładników.

Izrael oficjalnie ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył doniesieniom o zabiciu al-Arouriego. Rzecznik Sił Obronnych Izraela, adm. Daniel Hagari stwierdził jedynie, że izraelska armia jest w stanie „podwyższonej gotowości” i jest przygotowana na „każdy scenariusz”.

- Najważniejsze co można powiedzieć dziś wieczorem, to że jesteśmy i pozostaniemy skoncentrowani na walce z Hamasem — powiedział adm. Hagari pytany przez dziennikarza o zabójstwo al-Arouriego.

Czytaj więcej

Izrael: Sędziowie uderzają w Beniamina Netanjahu w czasie wojny

Iran: Śmierć al-Arouriego doprowadzi do nasilenia oporu w całym regionie

W sierpniu 2023 roku al-Arouri mówił, że „czeka na męczeństwo i uważa, że żył zbyt długo” odnosząc się do gróźb Izraela pod adresem przywódców Hamasu.

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Iranu oświadczył, że zabicie Arouriego doprowadzi do kolejnego nasilenia oporu i będzie „motywacją do walki z syjonistycznymi okupantami nie tylko w Palestynie, ale też w całym regionie”.

Izrael od dawna oskarżał zastępcę przywódcy Hamasu o odpowiedzialność za ataki terrorystyczne na obywateli Izraela na terenie Zachodniego Brzegu.

W Ramallah i innych miastach Zachodniego Brzegu setki Palestyńczyków wyszły na ulice po doniesieniach o śmierci al-Arouriego skandując „Zemsta, zemsta”.

Niedługo po pojawieniu się informacji o śmierci al-Arouriego przywódca Hamasu, Isma’il Hanijja, poinformował, że Hamas odpowiedział na egipsko-katarską propozycję dotyczącą ewentualnego zawieszenia broni w Strefie Gazy. Hamas domaga się „całkowitego przerwania” izraelskiej ofensywy w enklawie w zamian za wypuszczenie kolejnych izraelskich zakładników, których w Strefie Gazy przetrzymywanych ma być jeszcze 129.

Konflikty zbrojne
USA: Przełom ws. pomocy dla Ukrainy? Sprawą zajmie się Izba Reprezentantów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Czekanie na odwet. Jak Izrael odpowie na atak Iranu
Konflikty zbrojne
Będzie kolejna wojna na Bliskim Wschodzie? Izrael chce zaatakować Iran
Konflikty zbrojne
"Amerykanie są przerażeni rządem Netanjahu". Lider izraelskiej opozycji chce wyborów
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Front trzeszczy pod naporem Rosjan