Podsłuch w gabinecie naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy

Urządzenia podsłuchowe znaleziono w biurze naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy (AFU) Walerego Załużnego. Poinformowały o tym RBC-Ukraina i Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w kręgach wojskowych.

Publikacja: 17.12.2023 23:06

Gen. Wałerij Załużny

Gen. Wałerij Załużny

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 662

Według źródeł cytowanych przez ukraińskie media urządzenia odkryto w sobotę podczas przygotowywania nowego lokalu, w którym Załużny miał  w przyszłości pracować. Źródła podają, że urządzenia wyposażone są w elementy nieznanego typu, dlatego nie można zidentyfikować ich potencjalnego instalatora.

Urządzenia podsłuchowe znaleziono także w biurach niektórych pracowników Załużnego.

Siły Zbrojne Ukrainy na razie nie skomentowały tych informacji. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy stwierdziła, że ​​urządzenie nie działa. Wszczęto sprawę karną.

Antagonizmy między Zełenskim a Załużnym

Media ukraińskie i zachodnie na tle doniesień o trwającej ofensywie Sił Zbrojnych Ukrainy piszą o antagonizmach  pomiędzy prezydentem Ukrainy Władimirem Zełenskim a Załużnym.

Czytaj więcej

Konflikt Zełenskiego z Załużnym? Zmęczenie wojną rodzi kłótnię wewnątrz Ukrainy

Na początku listopada magazyn „The Economist” opublikował wywiad z Załużnym. Naczelny Wódz przyznał, że wojna znalazła się w impasie i walki mogą przerodzić się w przedłużającą się wojnę okopową.

Po rozmowie z Załużnym Zełenski zaznaczył, że nie uważa sytuacji za patową, ale przyznał, że sytuacja na polu walki pozostaje trudna.

Czytaj więcej

Generał Załużny: Wojna wchodzi w nowy etap. Ryzykowny dla Ukrainy

Jednocześnie zarówno Załużny, jak i Zełenski wyrażają wiarę w zdolność ukraińskiego wojska do przeprowadzenia skutecznej ofensywy, jeśli Ukraina będzie miała do dyspozycji wystarczającą ilość  broni i samolotów bojowych. Zełenski przyznał, że Ukraina z powodu braku broni nie osiągnęła jeszcze pożądanych rezultatów na polu walki.

W jednej ze swoich publikacji "Financial Times” zwrócił uwagę, że Unia Europejska w dalszym ciągu nie zatwierdziła obiecanego pakietu pomocowego dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro, a Kongres USA nie przyznał jeszcze środków w wysokości 61 miliardów dolarów.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 781
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ukraińskie wojsko: Sytuacja na froncie wschodnim uległa pogorszeniu
Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę ponad 300 dronów i rakiet. Niemal wszystkie zostały zneutralizowane
Konflikty zbrojne
Zachodni politycy ostro potępiają wydarzenia na Bliskim Wschodzie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780