Palestyńczycy: Izrael w nocy bombardował szpitale

Władze Strefy Gazy twierdzą, że w nocy Izrael przeprowadził ataki powietrzne na co najmniej trzy szpitale w enklawie.

Publikacja: 10.11.2023 05:38

Izrael w nocy bombardował Strefę Gazy

Izrael w nocy bombardował Strefę Gazy

Foto: AFP

- Izraelskie władze okupacyjne przeprowadziły jednoczesne uderzenia na kilka szpitali w ciągu ostatniej doby - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, Aszraf Al-Qidra, w rozmowie z Al Jazeerą.

Władze Strefy Gazy: Nocny atak na największy szpital w Gazie, są ofiary

Al-Qidra mówił, że Izrael zaatakował dziedziniec szpitala Al Szifa, największego szpitala w Gazie - a atak miał pociągnąć za sobą ofiary, choć rzecznik resortu zdrowia nie podał szczegółów.

Izrael twierdzi, że pod szpitalem Al Szifa Hamas ma swoje stanowiska dowodzenia w stworzonej przez siebie sieci podziemnych tuneli. Hamas zaprzecza tym oskarżeniom.

Czytaj więcej

Beniamin Netanjahu: Nie chcemy podbić Strefy Gazy

Izrael nie odniósł się do oświadczenia rzecznika resortu zdrowia Strefy Gazy ws. ataków na szpitale w nocy z czwartku na piątek.

W związku z trwającą od ataku Hamasu na Izrael z 7 października całkowitą blokadą Strefy Gazy, szpitalom w enklawie brakuje leków i paliwa do generatorów prądotwórczych.

Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podaje, że 18 z 35 szpitali w enklawie i 40 innych ośrodków zdrowia nie funkcjonuje w związku ze zniszczeniami spowodowanymi bombardowaniami, albo ze względu na brak prądu.

Izrael twierdzi, że pod szpitalem Al Szifa Hamas ma swoje stanowiska dowodzenia w stworzonej przez siebie sieci podziemnych tuneli

Palestyńskie media opublikowały w piątek nagranie ze szpitala Al Szifa, na którym widać domniemane skutki izraelskiego ataku na parking, na którym schronienie znalazło wielu pozbawionych dachu nad głową Palestyńczyków.

Izrael miał też zaatakować Szpital Pediatryczny Al-Rantisi oraz Szpital Dziecięcy Al-Nasr.

Z kolei indonezyjski MSZ podał w piątek, że do eksplozji doszło w nocy w pobliżu Indonezyjskiego Szpitala, w wyniku których budynek szpitala został uszkodzony. W komunikacie nie wskazano jednak kto jest odpowiedzialny za atak, ani tego, czy atak pociągnął za sobą ofiary.

Ofiary wojny Izraela z Hamasem

W ataku Hamasu na Izrael z 7 października zginęło ok. 1 400 mieszkańców Izraela, a ok. 240 uprowadzono do Strefy Gazy w charakterze zakładników. Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podaje, że w izraelskich działaniach odwetowych zginęło od tego czasu 10 812 mieszkańców Strefy Gazy, z czego 40 proc. stanowiły dzieci.

Izraelskie czołgi 1,2 km od szpitala Al Szifa

Izrael utrzymuje, że ma dowody, iż Hamas wykorzystuje szpital Al Szifa i inne szpitale, m.in. Indonezyjski Szpital, do ukrywania swoich stanowisk dowodzenia i wejść do rozległej sieci tuneli pod Gazą.

Izraelskie wojska lądowe, które otoczyły miasto Gaza, podciągnęły czołgi na odległość ok. 1,2 km od szpitala Al Szifa - twierdzą świadkowie, na których powołuje się Reuters.

- Izraelskie władze okupacyjne przeprowadziły jednoczesne uderzenia na kilka szpitali w ciągu ostatniej doby - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, Aszraf Al-Qidra, w rozmowie z Al Jazeerą.

Władze Strefy Gazy: Nocny atak na największy szpital w Gazie, są ofiary

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraina osłabia rosyjską obronę. Przygotowania do pojawienia się nowej broni na froncie
Konflikty zbrojne
Rosja rozmieściła najnowocześniejszy system S-500 na Krymie? Tak twierdzi szef ukraińskiego wywiadu
Konflikty zbrojne
Klapa Putina na froncie. Wkrótce otworzy się ukraińskie „okno możliwości”
Konflikty zbrojne
Porozumienie NATO-Orbán. Węgry nie będą blokować pomocy Sojuszu dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
"Mamy porozumienie". Przywódcy G-7 zgodzili się na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów
Materiał Promocyjny
Czym charakteryzuje się rola polskich banków na tle innych krajów regionu CEE?