Rząd oczekuje przyjęcia ustawy przez parlament w pierwszej połowie 2016 roku. "Strategia" przewiduje przede wszystkim surowe kary dla sprawców, przy jednoczesnej poprawie ochrony świadków i przejrzystości przebiegu procesu.

Warto przypomnieć, iż wstępny projekt ustawy pojawił się na stronach ministerstwa sprawiedliwości w połowie grudnia. Moment ogłoszenia strategii nie był przypadkowy i miał związek z rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych z UE.

W początkowej wersji 44-stronicowy, po konsultacjach rozszerzony do 46 stron dokument, zawiera trzy główne cele: odpowiednie ukaranie osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, sprawiedliwość dla ofiar i odszukanie ciał zaginionych. Czas realizacji określono na koniec 2020 roku.

Raport OBWE dotyczący zbrodni wojennych popełnionych w latach 90. na terenie byłej Jugosławii, mówi o trwających obecnie 23 postępowaniach w fazie zaawansowanej (proces sądowy lub przygotowany akt oskarżenia) i około 1000 postępowań w fazie wstępnej (śledztwo, gromadzenie materiału dowodowego).