Izraelskie media: Terroryści z Hamasu pod wpływem narkotyków

Izraelskie media twierdzą, że przy terrorystach, którzy zginęli w trwającym konflikcie w Strefie Gazy, znaleziono tabletki Captagonu, narkotyku nazywanego kokainą dla ubogich.

Publikacja: 20.10.2023 19:01

Zbombardowana przez IDF Al-Zahra – wieś położona w muhafazie Gaza w Autonomii Palestyńskiej, 20 paźd

Zbombardowana przez IDF Al-Zahra – wieś położona w muhafazie Gaza w Autonomii Palestyńskiej, 20 października

Foto: AFP

Członkowie Hamasu  7 października zaatakowali Izrael tysiącami rakiet i przeniknęli na jego terytorium. Inwazję zaczęli od zamordowania około 1400 cywili, w tym uczestników festiwalu muzycznego.

Jak twierdzą izraelskie media, w kieszeniach napastników, którzy stracili wówczas życie, znaleziono tabletki Captoganu.

Od 7 października trwa krwawa wymiana ognia, na której cierpi przede wszystkim ludność cywilna Strefy Gazy. W izraelskich nalotach i bombardowaniach zginęło tam ponad 3,5 tysiąca osób, kilkanaście tysięcy zostało rannych, a Izrael dopiero szykuje się do Inwazji lądowej.

Czytaj więcej

Izraelska armia dostała zielone światło do inwazji. "Wybić ich"

Captagon to syntetyczny środek pobudzający w typie amfetaminy,  który jest nielegalnie produkowany w Europie Południowej i przemycany przez Turcję na rynki konsumenckie na Półwyspie Arabskim.

Captagon zyskał rozgłos w 2015 roku, kiedy odkryto, że terroryści z Państwa Islamskiego  (ISIS) używają go do tłumienia emocji przed przeprowadzeniem operacji terrorystycznych.

W miarę jak osłabły wpływy organizacji terrorystycznych, takich jak ISIS, Liban i Syria przejęły stery i rozpoczęły produkcję i dystrybucję narkotyku na dużą skalę.

Czytaj więcej

Hamas zaatakował Izrael. Tysiące rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy

Szczególnie Gaza stała się popularnym rynkiem dla tego narkotyku, zwłaszcza wśród młodych uzależnionych osób.

Captagon został początkowo opracowany w celu leczenia zaburzeń uwagi, narkolepsji i depresji. Pomimo wysokiego stopnia uzależnienia i potencjału wywoływania reakcji psychotycznych, nadal cieszy się popularnością na Bliskim Wschodzie ze względu na przystępną cenę i łatwość produkcji. W biedniejszych krajach lek można kupić za dolara lub dwa, natomiast w krajach bogatszych może kosztować nawet 20 dolarów za tabletkę. Do jego głównych efektów zalicza się wywoływanie uczucia euforii, zmniejszanie potrzeby snu, tłumienie apetytu i zapewnianie wysokiego poziomu energii.

Czytaj więcej

Policja w Dubaju przejęła 86 milionów tabletek narkotyku wartego miliard dolarów

Według lekarzy, w Libanie i Syrii Captagon jest nie tylko powszechny wśród bojowników, ale jest również często używany przez zdesperowaną ludność cywilną zamieszkującą strefy konfliktu.

Niegdyś przemyt Captagonu był głównym źródłem dochodów ISIS, a obecnie - Syrii, przy aktywnym wsparciu Hezbollahu.

Rodzinny interes

Około dwa lata temu dochodzenie przeprowadzone przez „The New York Times” ujawniło, że osoby powiązane z syryjskim dyktatorem Baszarem al Assadem, w tym członkowie jego rodziny, założyły dobrze prosperujący przemysł do produkcji Captagonu.

Zyski generowane z handlu narkotykami w Syrii przewyższają zyski uzyskane z legalnego eksportu.

Wiarygodne szacunki sugerują, że przychód z eksportu Captagonu z samej Syrii osiągnął co najmniej 3,5 miliarda dolarów w 2020 roku – liczbę pięciokrotnie większą niż łączna wartość legalnego przemysłu eksportowego Syrii, szacowana na nieco ponad 700 milionów dolarów.

Eksperci dokonujący swoich ocen uważają, że te prognozy mają charakter spekulacyjny, a rzeczywista wartość rynkowa jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

Przemyt na wielką skalę

Tylko w ubiegłym roku udaremniono przemyt 250 milionów pigułek Captagonu, co oznacza czterokrotny wzrost w stosunku do wielkości przemytu sprzed 4 lat.

Liczby te uwzględniają jedynie skonfiskowane przesyłki, pozostawiając miejsce na spekulacje, że rzeczywiste ilości przemycane są znacznie wyższe.

Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że narkotyk trafił także na ulice Izraela, gdzie jest sprzedawany po około 50 szekli za tabletkę.

Członkowie Hamasu  7 października zaatakowali Izrael tysiącami rakiet i przeniknęli na jego terytorium. Inwazję zaczęli od zamordowania około 1400 cywili, w tym uczestników festiwalu muzycznego.

Jak twierdzą izraelskie media, w kieszeniach napastników, którzy stracili wówczas życie, znaleziono tabletki Captoganu.

Pozostało 93% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 881
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 880
Konflikty zbrojne
Ukraina mówi o rozmowach z Rosją. Negocjować może sam Putin
Konflikty zbrojne
Nie żyje Alex Dancyg. Historyk z polskim obywatelstwem był zakładnikiem Hamasu
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakowała jedyną rosyjską rafinerię na wybrzeżu Morza Czarnego