Think tank: Rosjanie sygnalizują problemy na froncie południowym. "Siły są rozciągnięte"

"Rosyjskie źródła wyrażają obawy związane ze słabościami Rosjan we wschodniej i zachodniej części obwodu zaporoskiego" - pisze w najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 30.08.2023 06:59

Ukraiński czołg

Ukraiński czołg

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 553

ISW odnotowuje, że ukraińskie siły poczyniły postępy w rejonie Bachmutu, w obwodzie donieckim i w rejonie zdobytej niedawno wsi Robotyne w zachodniej części obwodu zaporoskiego.

Ukraińcy mieli osiągnąć sukcesy m.in. pięć kilometrów na południowy-wschód od Robotyne.

Kontrofensywa: Ukraińcy skierują więcej sił w rejon Robotyne?

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że ukraińska armia prowadzi nadal ofensywę na kierunkach melitopolskim (zachodnia część obwodu zaporoskiego, na tym kierunku znajduje się Robotyne) i bachmuckim.

ISW odnotowuje, że rzecznik ukraińskiego zgrupowania wojsk "Tawria", walczącego na południu Ukrainy, Ołeksandr Sztupun, 28 sierpnia informował, że Ukraińcy umacniają się na pozycjach w Robotyne i rozminowują ten teren.

Sztupun poinformował też, że ukraińska armia może przerzucić więcej jednostek w rejon Robotyne co da jej większe możliwości manewrowania na tym odcinku.

Czytaj więcej

Śmierć Prigożyna. Nie będzie międzynarodowego śledztwa ws. katastrofy Embraera

Rzecznik zgrupowania "Tawria" zwracał uwagę, że Robotyne znjaduje się niedaleko drogi do Tokmaku, ważnego węzła logistycznego opanowanego przez Rosjan.

Skargi rosyjskiego dowódcy broniącego się na berdiańskim kierunku kontrofensywy Ukrainy

Rosyjski bloger wojskowy twierdzi, że Rosjanie przerzucają obecnie elitarne wojska powietrzno-desantowe w rejon Robotyne, kierują też tam ciężkie miotacze ognia TOS-1, co miałoby wskazywać, że rosyjskie dowództwo widzi groźbę przełamania na tym odcinku frontu.

Inny bloger twierdzi, że Rosjanie będą chcieli wykrwawiać ukraińską armię, wiążąc ją walkami w rejonie Robotyne.

W rosyjskiej przestrzeni informacyjnej pojawiają się obawy, że rosyjskie pozycje we wschodniej i zachodniej części obwodu zaporoskiego mogą być zagrożone.

Jeden z rosyjskich blogerów wojskowych twierdzi, że "bardzo groźna" jest sytuacja w rejonie miejscowości Werbowe (18 km na południowy-zachód od Orichiwia).

Czytaj więcej

Zmasowany atak dronów na Centralny Okręg Federalny w Rosji. Pożar na lotnisku w Pskowie

Z kolei dowódca rosyjskiego batalionu "Wostok", Aleksander Chodakowski, który walczy na granicy między obwodem donieckim i zaporoskim (kierunek berdiański ukraińskiej kontrofensywy) twierdzi, że siły rosyjskie na tym odcinku frontu są rozciągnięte na szerokim łuku i mają problem z przerzutem rezerw oraz brakuje im zapasów.

Chodakowski twierdzi, że ukraińskie próby przecięcia rosyjskich szlaków logistycznych dodatkowo skomplikują sytuację.

Dowódca batalionu "Wostok" już wcześniej wyrażał obawy związane ze słabościami rosyjskiej obrony na kierunku berdiańskim wskazując na niewystarczające środki do prowadzenia ognia kontrbateryjnego, ciężkie straty ponoszone przez Rosjan i brak rezerw.

ISW uważa, że skargi Chodakowskiego mogą wynikać z tego, że rosyjskie dowództwo większość zasobów kieruje obecnie na melitopolski kierunek ukraińskiego natarcia. Wskazuje to też na napięcie między dowództwem armii a dowódcami niższego szczebla - pisze think tank.

Tymczasem 30 sierpnia rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosjan. Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 262 410 żołnierzy, 4 423 czołgi, 8 596 pojazdów opancerzonych, 5 476 zestawów artyleryjskich, 733 wyrzutnie rakiet, 500 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 395 bezzałogowych statków powietrznych, 1 419 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 7 953 pojazdy (w tym cysterny), 825 jednostek sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu doby Rosjanie mieli stracić 570 żołnierzy, dziewięć czołgów, 17 pojazdów opancerzonych i 26 zestawów artyleryjskich.

ISW odnotowuje, że ukraińskie siły poczyniły postępy w rejonie Bachmutu, w obwodzie donieckim i w rejonie zdobytej niedawno wsi Robotyne w zachodniej części obwodu zaporoskiego.

Ukraińcy mieli osiągnąć sukcesy m.in. pięć kilometrów na południowy-wschód od Robotyne.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraina w NATO. Zełenski poproszony o "nienaleganie na harmonogram"
Konflikty zbrojne
Dyskusja w Brukseli. Czy Ukraina powinna mieć możliwość atakowania celów w Rosji?
Konflikty zbrojne
Jędrzej Bielecki: Przełom na wojnie Rosji z Ukrainą. Teraz to NATO straszy Putina
Konflikty zbrojne
Putin grozi Kijowowi: Jeśli polskie wojsko wejdzie na Ukrainę, już jej nie opuści
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Konflikty zbrojne
Izrael zbombardował obóz dla uchodźców w Rafah. Kolejna masakra w Strefie Gazy
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał