Zmasowany atak na Centralny Okręg Federalny w Rosji. Informacje o kolejnych dronach

W nocy doszło do zmasowanego ataku ukraińskich dronów na Centralny Okręg Federalny w Rosji - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram mer Moskwy, Sergiej Sobianin. Nad ranem Rosja przeprowadziła atak powietrzny na Kijów. Rano pojawiły się informacje o kolejnych dronach - zaatakowana miała zostać m.in. wieża telewizyjna w obwodzie briańskim.

Aktualizacja: 30.08.2023 11:25 Publikacja: 30.08.2023 05:05

Na lotnisku w Pskowie wybuchł pożar

Na lotnisku w Pskowie wybuchł pożar

Foto: Telegram

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 553

Od północy 30 sierpnia Ministerstwo Obrony Rosji informowało o strącaniu ukraińskich dronów nad obwodami wchodzącym w skład Centralnego Okręgu Federalnego.

Które obwody wchodzą w skład Centralnego Okręgu Federalnego zaatakowanego przez Ukrainę?

Centralny Okręg Federalny to jeden z ośmiu federalnych okręgów Rosji, utworzony 13 maja 2000. Znajduje się na zachodzie państwa, a określenie „centralny” ma znaczenie historyczne.

Centrum administracyjnym okręgu jest Moskwa, a w jego skład wchodzą: obwód biełgorodzki; obwód briański; obwód włodzimierski; obwód woroneski; obwód iwanowski; obwód kałuski; obwód kostromski; obwód kurski; obwód lipiecki; obwód moskiewski; obwód orłowski; obwód riazański; obwód smoleński; obwód tambowski; obwód twerski; obwód tulski; obwód jarosławski i miasto Moskwa.

Atak dronów Ukrainy na Rosję z 30 sierpnia. Gdzie pojawiły się ukraińskie drony?

W nocy gubernator obwodu pskowskiego, Michaił Wedernikow poinformował, że obrona powietrzna odpiera atak dronów na lotnisko międzynarodowe w Pskowie.

Czytaj więcej

Atak dronów na lotnisko w Rosji. "Cztery samoloty uszkodzone w Pskowie"

Port lotniczy w Pskowie używany jest również przez rosyjskie Ministerstwo Obrony. Na terenie portu stacjonować mają samoloty Ił-76 należące do 334. Pułku Transportu Powietrznego.

Z późniejszych informacji podawanych przez stronę rosyjską wynika, że co najmniej jeden Ił-76 stanął w płomieniach. Taki komunikat przekazał Główny Wydział Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie pskowskim. Z komunikatu resortu wynikało, że straż pożarna gasi pożar, który wybuchł na lotnisku. Samolot miał stanąć w płomieniach 29 sierpnia o 23:28 czasu moskiewskiego. Do walki z pożarem skierowano 21 jednostek sprzętu i 65 strażaków.

Wcześniej rosyjskie źródła informowały, że na lotnisku uszkodzone zostały cztery samoloty Ił-76. Jak zauważa Reuters Psków znajduje się zaledwie 32 km od granicy Rosji z Estonią. 

W środę rosyjskie media poinformowały, że podczas ataku uszkodzonych zostało nie cztery, ale aż siedem maszyn - dwa samoloty Ił-76 są zupełnie zniszczone, cztery - częściowo. Uszkodzony ma też być ponaddźwiękowy bombowiec Tu-22. 

Rano rosyjska Federalna Agencja Lotnictwa Cywilnego (Rosawiacja) podała, że w związku z nocnym atakiem dronów osiem lotów cywilnych, które miały być w środę obsługiwane przez lotnisko w Pskowie, zostało odwołanych. To wszystkie loty cywilne, które 30 sierpnia obsłużyć miało to lotnisko. Jednocześnie Rosawiacja zapewniła, że Jednolity System Zarządzania Przestrzenią Powietrzną w Rosji "działa w normalnym trybie". 

Ministerstwo Obrony Rosji informowało też w nocy o strąceniu trzech dronów nad obwodem briańskim, jednego drona nad obwodem orłowskim, drona nad obwodem kałuskim, dwóch dronów nad obwodem riazańskim oraz drona nad obwodem moskiewskim.

W wyniku zestrzelenia drona nad rejonem ruzkim w obwodzie moskiewskim uszkodzona została linia wysokiego napięcia.

Nad ranem gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bohomaz poinformował, że nad obwodem zestrzelono kolejnego drona, który spadając uszkodził dach budynku administracyjnego.

Z kolei władze obwodu riazańskiego poinformowały rano, że nad obwodem zestrzelono w nocy "pewną liczbę" dronów. Dokładnej liczby zestrzelonych obiektów nie podano.

Atak ukraińskich dronów na wieżę telewizyjną w obwodzie briańskim

Kanał SHOT w serwisie Telegram podaje, że dwa drony próbowały atakować wieżę telewizyjną w obwodzie briańskim. W wyniku ataku doszło do pożaru.

Władze Briańska wezwały mieszkańców, aby ci nie informowali o adresach obiektów zaatakowanych w mieście przez drony. Apel skierowany jest do dziennikarzy, użytkowników mediów społecznościowych i "wszystkich mieszkańców Briańska". Władze ostrzegają, że "informacje takie są wykorzystywane przez wroga do kolejnych ataków terrorystycznych".

RIA podaje, że w Briańsku spadający dron uszkodził dach budynku Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Z doniesień wynika, że "dokumenty i dowody" zgromadzone w budynku nie zostały w żaden sposób zniszczone.

Ok. 10:30 czasu moskiewskiego gubernator obwodu briańskiego poinformował o strąceniu kolejnego ukraińskiego drona.

Z kolei gubernator obwodu orłowskiego podał, że w nocy nad obwodem zestrzelono nie jednego, ale dwa drony.

W związku z nocnym atakiem dronów tymczasowo zawieszone było działanie podmoskiewskich lotnisk: Wnukowo, Domodiedowo i Szeremietiewo.

W obwodzie kałuskim jeden z dronów miał trafić w pusty zbiornik na materiały ropopochodne. W wyniku uderzenia drona wybuchł pożar - poinformował gubernator obwodu kałuskiego, Władysław Szapsza.

Resort obrony Rosji poinformował też, że 30 sierpnia, około północy, lotnictwo Floty Czarnomorskiej zniszczyło na Morzu Czarnym cztery ukraińskie motorówki, na których znajdowały się drużyny desantowe ukraińskich służb specjalnych. Łącznie motorówkami miało płynąć ok. 50 osób.

Ukraińcy mieli też podjąć próbę ataku z użyciem dronów morskich na wodach Zatoki Sewastopolskiej. Atakujące drony miały jednak zostać zniszczone.

Rano resort obrony Rosji podał, że myśliwiec Su-30 zniszczył motorówkę Sił Zbrojnych Ukrainy na wodach w rejonie Wyspy Węży.

Działający w serwisie Telegram kanał SHOT publikuje liczne nagrania ilustrujące nocne ataki dronów na obwody Centralnego Okręgu Federalnego.

Nocny atak Rosji na Kijów

Nad ranem 30 sierpnia doszło też do ataku Rosjan na Kijów.

Stolica Ukrainy była atakowana przez drony-kamikadze i rakiety manewrujące wystrzelone przez bombowce Tu-95. Atak miał być przeprowadzany - jak podaje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa - falami: najpierw pojawiły się drony, potem rakiety. Nad ukraińską stolicą strącono w nocy ponad 20 celów powietrznych.

Czytaj więcej

Rosjanie sygnalizują problemy na froncie południowym. "Siły są rozciągnięte"

Szczątki rakiet spadły na rejon darnicki i szewczenkowski Kijowa wywołując tam pożary. W rejonie darnickim szczątki rakiet spadły na biurowiec, w szewczenkowskim - w płomieniach stanął budynek administracyjny.

W wyniku ataku dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne - podają władze Kijowa.

Szczątki rakiet miały uszkodzić też budynki mieszkalne na terenie rejonu kijowskiego.

Od północy 30 sierpnia Ministerstwo Obrony Rosji informowało o strącaniu ukraińskich dronów nad obwodami wchodzącym w skład Centralnego Okręgu Federalnego.

Które obwody wchodzą w skład Centralnego Okręgu Federalnego zaatakowanego przez Ukrainę?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraina w NATO. Zełenski poproszony o "nienaleganie na harmonogram"
Konflikty zbrojne
Dyskusja w Brukseli. Czy Ukraina powinna mieć możliwość atakowania celów w Rosji?
Konflikty zbrojne
Jędrzej Bielecki: Przełom na wojnie Rosji z Ukrainą. Teraz to NATO straszy Putina
Konflikty zbrojne
Putin grozi Kijowowi: Jeśli polskie wojsko wejdzie na Ukrainę, już jej nie opuści
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Konflikty zbrojne
Izrael zbombardował obóz dla uchodźców w Rafah. Kolejna masakra w Strefie Gazy
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał