As ukraińskiego lotnictwa zginął w zderzeniu samolotów w czasie szkolenia

Major Andrij Pilszczykow, znany pod pseudonimem "Juice", był jednym z trzech ukraińskich lotników, którzy zginęli w trakcie lotu szkoleniowego, w trakcie którego dwa szkolne samoloty L-39 zderzyły się w powietrzu na zachód od Kijowa.

Aktualizacja: 27.08.2023 11:35 Publikacja: 27.08.2023 07:43

Major Andrij Pilszczykow

Major Andrij Pilszczykow

Foto: Takachomu/Wikimedia (Creative Commons)

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 550

Hołd ofiarom wypadku oddał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który powiedział, że Ukraina "nigdy nie zapomni tych, którzy bronili jej wolnego nieba".

Andrij Pilszczykow - "mega talent" ukraińskiego lotnictwa

Zełenski potwierdził, że w wypadku zginął Pilszczykow "ukraiński oficer, jeden z tych, którzy bardzo pomogli naszemu państwu".

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurij Ihnat określił Pilszczykowa mianem "mega talentu" i lidera zmian w ukraińskim lotnictwie.

"Nie możecie sobie wyobrazić, jak bardzo chciał latać na F-16" - napisał Ihnat na swoim profilu na Facebooku. "Ale kiedy amerykańskie samoloty są już na horyzoncie, on nimi nie poleci" - dodał.

W sprawie wypadku wszczęto śledztwo, które ma wyjaśnić czy w czasie przygotowań do lotu dopełniono wszystkich zasad bezpieczeństwa.

- Jest za wcześnie, by mówić o szczegółach. Z pewnością wszystkie okoliczności będą wyjaśnione - zapewnił Zełenski.

Jurij Ihnat mówił, na antenie ukraińskiej telewizji, że śledztwo wyjaśniające okoliczności katastrofy może potrwać do sześciu miesięcy.

- Siły Powietrzne dostarczyły wszystkie niezbędne materiały, by ustalić co stało się i uniknąć takich tragedii w przyszłości. Poczekamy na wyniki obiektywnego śledztwa - dodał.

Czytaj więcej

Think tank: Ukraińska armia może już uderzać w drugą linię obrony Rosjan

Pilszczykow rozmawiał w lutym ze Sky News i mówił, jak bardzo chciałby usiąść za sterami F-16. - Bez odpowiednich narzędzi, bez odpowiedniego sprzętu, nie można nic zrobić, aby zwiększyć prawdopodobieństwo (sukcesu). Potrzeba właściwych narzędzi, by być naprawdę zabójczym - dodał.

- F-16 to niemal optymalny wybór nie tylko jeśli chodzi o jakość, ale też ilość dostępnych (maszyn) w siłach państw europejskich i innych - przekonywał.

W wywiadzie udzielonym BBC mówił z kolei o presji, jaką odczuwa latając myśliwcem MiG-29 na misję w czasie których ma strącać rosyjskie pociski manewrujące. - Gdy przechwytujesz pociski manewrujące, twoją misją jest ratowanie życia na ziemi, ratowanie miast. Jeśli nie dasz rady, czujesz się okropnie wiedząc, że ktoś umrze. Ktoś umrze w ciągu kilku minut, a ty temu nie przeciwdziałałeś - tłumaczył.

Do wypadku szkolnych samolotów L-39 miało dojść w rejonie wsi położonej ok. 150 km na zachód od Kijowa.

Ukraińscy piloci zginęli ćwicząc latanie w formacji?

Na nagraniu opublikowanym przez Radio Swoboda świadek twierdzi, że słyszał eksplozje na niebie, a potem widział dwa spadające, palące się samoloty.

Czytaj więcej

Prigożyn w wywiadzie użył metafory o "samolocie rozpadającym się w powietrzu"

Analityk wojskowy i były pilot, Roman Switan, w rozmowie opublikowanej przez internetową telewizję Espreso TV powiedział, że do wypadku doszło prawdopodobnie w czasie szkolenia z zakresu latania w formacji. W czasie takich ćwiczeń maszyny zbliżają się do siebie na odległość nawet 3-4 metrów.

Switan podkreślił, że w samolocie L-39, w czasie takich ćwiczeń, zwłaszcza na niskich wysokościach, w przypadku zderzenia "nie ma czasu na katapultowanie się".

Major Pilszczykow w pierwszej fazie wojny brał udział w pojedynkach powietrznych z rosyjskimi myśliwcami w rejonie Kijowa.

Hołd ofiarom wypadku oddał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który powiedział, że Ukraina "nigdy nie zapomni tych, którzy bronili jej wolnego nieba".

Andrij Pilszczykow - "mega talent" ukraińskiego lotnictwa

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraina otrzymała od Szwecji dwa latające radary
Konflikty zbrojne
Francuskie rakiety spadną na Rosję? Emmanuel Macron: Powinniśmy pozwolić Ukraińcom
Konflikty zbrojne
Izraelskie czołgi ostrzelały namioty z Palestyńczykami? USA: Nie wstrzymamy pomocy
Konflikty zbrojne
Ukraina w NATO. Zełenski poproszony o "nienaleganie na harmonogram"
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Konflikty zbrojne
Dyskusja w Brukseli. Czy Ukraina powinna mieć możliwość atakowania celów w Rosji?
Konflikty zbrojne
Jędrzej Bielecki: Przełom na wojnie Rosji z Ukrainą. Teraz to NATO straszy Putina