Ukraina otrzyma od Holandii samoloty F-16. Zełenski ujawnił liczbę

Holandia i Dania oświadczyły, że przekażą Ukrainie myśliwce F-16. O sprawie poinformował premier Holandii Mark Rutte, który gościł prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Publikacja: 20.08.2023 17:56

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził bazę holenderskich sił powietrznych, w której stacjon

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził bazę holenderskich sił powietrznych, w której stacjonują myśliwce F-16

Foto: PAP/EPA/ROB ENGELAAR

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 543

W niedzielę Zełenski przybył do Holandii, by omówić kwestię samolotów F-16 oraz ukraińskiej tzw. formuły pokojowej. W towarzystwie premiera Ruttego prezydent Ukrainy odwiedził bazę holenderskich sił powietrznych w Eindhoven.

Ile samolotów F-16 otrzyma Ukraina?

"Dziś zrobiliśmy kolejny krok w kierunku wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy. F-16" - napisał w mediach społecznościowych Zełenski. Dodał, że samoloty te będą wykorzystane do "trzymania rosyjskich terrorystów z dala od ukraińskich miast i miasteczek".

Wołodymyr Zełenski oświadczył też, że premier Mark Rutte i on doszli do porozumienia w sprawie liczby samolotów F-16, które mają zostać przekazane Ukrainie po ukończeniu szkolenia przez ukraińskich pilotów i mechaników.

Czytaj więcej

"Washington Post": Rosyjscy agenci mieli wysadzać pociągi w Polsce

"42 odrzutowce. A to dopiero początek" - napisał na platformie X (dawniej Twitter) prezydent Ukrainy.

- Dziś możemy ogłosić, że Holandia i Dania zobowiązują się do przekazania Ukrainie i Siłom Powietrznym Ukrainy samolotów F-16 - powiedział na wspólnej z Zełenskim konferencji prasowej Rutte. Premier zaznaczył, że Holandia ma łącznie 42 samoloty F-16, ale że jest zbyt wcześnie, by powiedzieć, czy wszystkie te maszyny zostaną przekazane Ukrainie.

Zełenski, który nazwał porozumienie "przełomowym" powiedział, że dokładna liczba myśliwców zostanie omówiona "nieco później".

Zełenski: Samoloty wspomogą kontrofensywę wojsk ukraińskich

To pierwsza konkretna zapowiedź przekazania Ukrainie samolotów F-16. Kilka dni wcześniej Stany Zjednoczone zatwierdziły ewentualną dostawę do Ukrainy tych samolotów wielozadaniowych przez Holandię i Danię.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Danii w wydanym w niedzielę oświadczeniu potwierdziło swe zaangażowanie w kwestię dostarczenia Ukrainie F-16.

Czytaj więcej

Ukraina. Ranni żołnierze obawiają się, że państwo o nich zapomni

Wołodymyr Zełenski wyraził opinię, że myśliwce wzmocnią obronę powietrzną Ukrainy i wspomogą kontrofensywę sił ukraińskich.

Mark Rutte zastrzegł, że proces szkolenia ukraińskich pilotów na F-16 potrwa, podobnie jak przygotowanie niezbędnej infrastruktury, dlatego myśliwce nie zostaną przekazane bezzwłocznie.

- Szkolenia wojskowe rozpoczną się w najbliższej przyszłości - zadeklarował szef holenderskiego rządu. Dzień wcześniej premier Ukrainy Denys Szmyhal stwierdził, że szkolenia ukraińskich pilotów już się rozpoczęły, ale że szkolenie mechaników i obsługi potrwa co najmniej pół roku.

Czytaj więcej

Minister obrony Rosji: Zasoby wojskowe Ukrainy się wyczerpują

Szkolenia mają odbywać się na terenie Danii i Rumunii.

Przedstawiciele Ukrainy deklarowali, że nie spodziewają się, by ukraińskie siły były w stanie korzystać z F-16 tej jesieni lub zimy.

W niedzielę Zełenski przybył do Holandii, by omówić kwestię samolotów F-16 oraz ukraińskiej tzw. formuły pokojowej. W towarzystwie premiera Ruttego prezydent Ukrainy odwiedził bazę holenderskich sił powietrznych w Eindhoven.

Ile samolotów F-16 otrzyma Ukraina?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Rosja szuka pracowników na tereny okupowane. Putin płaci podwójnie
Konflikty zbrojne
Kolejna wojna w Europie? "Oni zachowują się jak Rosja przed inwazją"
Konflikty zbrojne
Ukraiński żołnierz wezwał rosyjską pomoc techniczną w sprawie przejętego czołgu
Konflikty zbrojne
Rosja wysyła samoloty opracowane w latach 50. do obrony floty na Krymie
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Konflikty zbrojne
Turcy zaatakowali cele w Iraku. Odwet za zamach w Ankarze
Konflikty zbrojne
Brytyjczycy wyszkolą Ukraińców do walk na Krymie? Miedwiediew pisze o wojnie światowej