Ukraina otrzyma od Holandii samoloty F-16. Zełenski ujawnił liczbę

Holandia i Dania oświadczyły, że przekażą Ukrainie myśliwce F-16. O sprawie poinformował premier Holandii Mark Rutte, który gościł prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Publikacja: 20.08.2023 17:56

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził bazę holenderskich sił powietrznych, w której stacjon

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził bazę holenderskich sił powietrznych, w której stacjonują myśliwce F-16

Foto: PAP/EPA/ROB ENGELAAR

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 543

W niedzielę Zełenski przybył do Holandii, by omówić kwestię samolotów F-16 oraz ukraińskiej tzw. formuły pokojowej. W towarzystwie premiera Ruttego prezydent Ukrainy odwiedził bazę holenderskich sił powietrznych w Eindhoven.

Ile samolotów F-16 otrzyma Ukraina?

"Dziś zrobiliśmy kolejny krok w kierunku wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy. F-16" - napisał w mediach społecznościowych Zełenski. Dodał, że samoloty te będą wykorzystane do "trzymania rosyjskich terrorystów z dala od ukraińskich miast i miasteczek".

Wołodymyr Zełenski oświadczył też, że premier Mark Rutte i on doszli do porozumienia w sprawie liczby samolotów F-16, które mają zostać przekazane Ukrainie po ukończeniu szkolenia przez ukraińskich pilotów i mechaników.

Czytaj więcej

"Washington Post": Rosyjscy agenci mieli wysadzać pociągi w Polsce

"42 odrzutowce. A to dopiero początek" - napisał na platformie X (dawniej Twitter) prezydent Ukrainy.

- Dziś możemy ogłosić, że Holandia i Dania zobowiązują się do przekazania Ukrainie i Siłom Powietrznym Ukrainy samolotów F-16 - powiedział na wspólnej z Zełenskim konferencji prasowej Rutte. Premier zaznaczył, że Holandia ma łącznie 42 samoloty F-16, ale że jest zbyt wcześnie, by powiedzieć, czy wszystkie te maszyny zostaną przekazane Ukrainie.

Zełenski, który nazwał porozumienie "przełomowym" powiedział, że dokładna liczba myśliwców zostanie omówiona "nieco później".

Zełenski: Samoloty wspomogą kontrofensywę wojsk ukraińskich

To pierwsza konkretna zapowiedź przekazania Ukrainie samolotów F-16. Kilka dni wcześniej Stany Zjednoczone zatwierdziły ewentualną dostawę do Ukrainy tych samolotów wielozadaniowych przez Holandię i Danię.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Danii w wydanym w niedzielę oświadczeniu potwierdziło swe zaangażowanie w kwestię dostarczenia Ukrainie F-16.

Czytaj więcej

Ukraina. Ranni żołnierze obawiają się, że państwo o nich zapomni

Wołodymyr Zełenski wyraził opinię, że myśliwce wzmocnią obronę powietrzną Ukrainy i wspomogą kontrofensywę sił ukraińskich.

Mark Rutte zastrzegł, że proces szkolenia ukraińskich pilotów na F-16 potrwa, podobnie jak przygotowanie niezbędnej infrastruktury, dlatego myśliwce nie zostaną przekazane bezzwłocznie.

- Szkolenia wojskowe rozpoczną się w najbliższej przyszłości - zadeklarował szef holenderskiego rządu. Dzień wcześniej premier Ukrainy Denys Szmyhal stwierdził, że szkolenia ukraińskich pilotów już się rozpoczęły, ale że szkolenie mechaników i obsługi potrwa co najmniej pół roku.

Czytaj więcej

Minister obrony Rosji: Zasoby wojskowe Ukrainy się wyczerpują

Szkolenia mają odbywać się na terenie Danii i Rumunii.

Przedstawiciele Ukrainy deklarowali, że nie spodziewają się, by ukraińskie siły były w stanie korzystać z F-16 tej jesieni lub zimy.

W niedzielę Zełenski przybył do Holandii, by omówić kwestię samolotów F-16 oraz ukraińskiej tzw. formuły pokojowej. W towarzystwie premiera Ruttego prezydent Ukrainy odwiedził bazę holenderskich sił powietrznych w Eindhoven.

Ile samolotów F-16 otrzyma Ukraina?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Huti zatopili statek na Morzu Czerwonym. W ataku zginął jeden z marynarzy
Konflikty zbrojne
Ukraińskie nastroje. Ponad połowa za dalszą wojną. Co jeszcze mówią sondaże?
Konflikty zbrojne
Rosja potwierdziła sukces ukraińskiego wojska. Wydano nakaz aresztowania
Konflikty zbrojne
Zgrzyt między premierem Beniaminem Netanjahu a izraelską armią
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Konflikty zbrojne
Izraelskie wojsko zarządza "przerwę taktyczną". Chodzi o pomoc dla Strefy Gazy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 843