Ofensywa Rosjan. Ukraińcy: Ich samoloty nie są w stanie się zbliżyć

Wielopoziomowa ukraińska obrona przeciwlotnicza na wschodzie Ukrainy nie pozwala rosyjskiemu lotnictwu działać bezpośrednio nad ukraińskimi pozycjami - poinformował płk Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy.

Publikacja: 10.08.2023 11:01

Ukraińscy żołnierze w okopach

Ukraińscy żołnierze w okopach

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 533

Płk Czerewaty poinformował też, że o ile Rosjanie próbują przełamać ukraińskie linie obronne w rejonie Kupiańska, o tyle Ukraińcy nadal prowadzą ofensywę w rejonie Bachmutu.

Front wschodni: Dwa kluczowe kierunku. Na jednym atakuje Rosja

- Dziś, na froncie wschodnim, wróg (siły powietrzne Rosji - red.) nie może działać nad naszymi pozycjami, jest w stanie operować tylko z odległych pozycji. Przeprowadza ok. 20 uderzeń dziennie i, co do zasady, są to ataki z użyciem śmigłowców Mi-24 lub Ka-52, lub samoloty Su-25, lub nowsze Su-35. To potężna siła uderzeniowa, ale nie kluczowa, z którą dobrze sobie radzimy - powiedział rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Według rzecznika największym zagrożeniem dla ukraińskich żołnierzy jest artyleria rakietowa. Jednocześnie płk Czerewaty podkreślił, że ofensywa ukraińskiej armii w rejonie Bachmutu nadal trwa.

Czytaj więcej

Jesienią dojdzie do spotkania Zełenskiego z Putinem? USA komentują propozycję

- Mamy dwa kluczowe kierunki - bachmucki, gdzie nasze jednostki wywierają presję na wroga, eliminując żołnierzy i niszcząc sprzęt, wróg desperacko się broni, wykorzystując wszystkie rodzaje artylerii. Ostrzeliwał nasze pozycje 580 razy w ciągu doby. Doszło do pięciu potyczek, trzech nalotów powietrznych. W czasie walki na kierunku bachmuckim 56 okupantów zginęło, 104 zostało rannych, pięciu wziętych do niewoli. Zniszczyliśmy trzy czołgi T-72, pojazd opancerzony, trzy bojowe Wozy Piechoty, haubice D-30, trzy polowe składy amunicji, bezzałogowy statek powietrzny i dwa drony-kamikadze typu Lancet - wyliczał płk Czerewaty.

Rosjanie od dawna działają nie proaktywnie lecz reaktywnie, reagując na zmieniającą się sytuację, na nasze działania i wykorzystując co mają dostępne

Płk Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy

Mówiąc o drugim kluczowym kierunku, kupiańskim, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy zauważył, że wróg stara się przełamać ukraińską obronę, ale wzmocnienie sił ukraińskich na tym kierunku sprawiło, że ukraińska armia kontroluje sytuację.

- Kupiański kierunek jest jednym z tych, na których wróg próbuje przejąć inicjatywę, próbuje działać agresywnie, próbuje przełamać naszą obronę. Jednakże, w związku z wielu przedsięwziętymi przez nas krokami, łącznie z faktem, że dowódca działa bezpośrednio w tym obszarze, wydaje rozkazy, obrona została wzmocniona i broń uderzeniowa została (tam) skierowana, sytuacja, choć trudna, jest pod kontrolą. Znamy jednostki wroga, ich dowódców i ich intencje, więc działamy w taki sposób, aby pokrzyżować jego plany - powiedział płk Czerewaty.

Płk Serhij Czerewaty: Rosjanie od dawna reagują na to, co robimy

Według niego Rosjanie przeprowadzili 16 nalotów na kierunku kupiańskim w ciągu doby. Ponadto pozycje ukraińskie zostały tu ostrzelane 559 razy. W czasie odpierania ataków Rosjan zginęło 30 rosyjskich żołnierzy, 110 zostało rannych, zniszczono haubicę D-20, bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10, siedem samochodów, trzy polowe składy amunicji - wyliczał płk Czerewaty.

Jednocześnie przedstawiciel ukraińskiej armii mówił, że taktyka Rosjan jak dotąd się nie zmieniła. - Od dawna działają nie proaktywnie lecz reaktywnie, reagując na zmieniającą się sytuację, na nasze działania i wykorzystując co mają dostępne - stwierdził.

Płk Czerewaty poinformował też, że o ile Rosjanie próbują przełamać ukraińskie linie obronne w rejonie Kupiańska, o tyle Ukraińcy nadal prowadzą ofensywę w rejonie Bachmutu.

Front wschodni: Dwa kluczowe kierunku. Na jednym atakuje Rosja

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraińcy w wieku poborowym w Polsce. Co myślą o mobilizacji?
Konflikty zbrojne
Ukraina zmodyfikowała swoje drony morskie. Są jeszcze groźniejsze dla Rosjan
Konflikty zbrojne
Ukraina chce, by NATO zestrzeliwało rosyjskie rakiety. Jest reakcja MSZ
Konflikty zbrojne
Prokurator MTK chce aresztu dla Beniamina Netanjahu i przywódcy Hamasu
Konflikty zbrojne
Wołodomyr Zełenski wciąga sojuszników w bezpośrednie działania przeciw Rosji