Nocny atak Rosji na Kijów i Odessę. Walki o wieś w obwodzie donieckim

Ukraińskie media informują o ok. 10 eksplozjach, które rozległy się w nocy w Odessie, atakowanej z powietrza przez Rosjan drugi dzień z rzędu. Alarm powietrzny ogłoszono też w nocy w Kijowie.

Aktualizacja: 19.07.2023 09:34 Publikacja: 19.07.2023 05:21

Z portu w Odessie wypływały statki ze zbożem i żywnością w ramach "porozumienia zbożowego"

Z portu w Odessie wypływały statki ze zbożem i żywnością w ramach "porozumienia zbożowego"

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 511

Gubernator Odessy, Ołeh Kiper, apelował w nocy do mieszkańców, by nie zbliżali się do okien i nie umieszczali w mediach społecznościowych zdjęć ilustrujących aktywność ukraińskiej obrony powietrznej.

Nocny atak Rosji na Ukrainę: Celami Odessa, Kijów, Zaporoże

Telewizja Suspilne podawała, że w stronę Odessy wystrzelone zostały pociski manewrujące Kalibr i pociski Ch-22.

Suspilne podaje też, że eksplozja rozległa się w nocy w obwodzie zaporoskim. Dowództwo Operacyjne "Południe" podawało w nocy, że atakowane z powietrza jest południe Ukrainy.

Do drugiego z rzędu nocnego ataku na Odessę doszło po tym jak Rosja wycofała się z tzw. porozumienia zbożowego, które otwierało dla ukraińskiego zboża i żywności szlak przez Morze Czarne. Jednym z portów, z którego wypływały, na mocy porozumienia, statki ze zbożem, była Odessa. W czasie poprzedniego ataku, do którego doszło w nocy z 17 na 18 listopada, atakowana miała być infrastruktura portowa w mieście.

Nad ranem 17 lipca uszkodzony został Most Krymski, łączący Rosję z nielegalnie anektowanym Krymem. Rosja oskarżyła o atak ukraińskie służby specjalne, które miały użyć do uszkodzenia mostu dronów morskich. Władimir Putin zapowiedział, że Rosja odpowie na ten atak.

W nocy z 18 na 19 listopada alarm powietrzny ogłoszono też w Kijowie. Stolica Ukrainy była atakowana przez drony-kamikadze, ale - jak zapewnił szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej - wszystkie atakujące drony zostały zniszczone na podejściach do Kijowa.

Nad ranem alarm powietrzny w związku z możliwym atakiem dronów ogłoszono w obwodach chmielnickim i rówieńskim na zachodzie Ukrainy.

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało rano, że w czasie nocnego ataku powietrznego na cele na Ukrainie Rosjanie wystrzelili 16 pocisków Kalibr z okrętów na Morzu Czarnym, osiem pocisków Ch-22 z bombowców Tu-22M3 znad Morza Czarnego; sześć pocisków Onyx z zestawów rakietowych Bastion na Krymie i pocisk Ch-59 wystrzelony przez myśliwiec Su-35 znad Morza Czarnego. Ponadto Rosjanie użyli do ataków 32 drony-kamikadze Shahed. Ukraińcy strącili 13 pocisków Kalibr, jeden pocisk Ch-59, 23 drony-kamikadze. Pociski Ch-22 i Onyx miały być wymierzone w obiekty infrastruktury w obwodzie odeskim.

W wyniku nocnego ataku powietrznego na Odessę uszkodzone zostały budynki mieszkalne, a fala uderzeniowa wybijała szyby w oknach w innych budynkach - informuje Ukrinform, powołując się na świadków ataku. Uszkodzone miały zostać setki mieszkań - w niektórych uszkodzone zostały ściany, w innych drzwi i okna. Uszkodzone zostały też samochody zaparkowane przed uszkodzonymi budynkami. Kilka osób raniły odłamki szkła.

Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińcy posuwają się naprzód na południe od Bachmutu

Tymczasem na froncie trwają walki zarówno na wschodzie, jak i na południu Ukrainy. Po sześciu tygodniach ukraińskiej kontrofensywy, Rosjanie mieli podjąć działania ofensywne na północnym wschodzie Ukrainy, w obwodzie charkowskim.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, że w rejonie Kupiańska rosyjskie jednostki posuwały się na odcinku 2 km w głąb ukraińskich pozycji (do 1,5 km). Tymczasem ukraińska wiceminister obrony, Hanna Malar przekonuje, że inicjatywę na tym odcinku frontu przejmują już Ukraińcy.

"Ofensywa wroga na kierunku kupiańskim jest nieudana. Walki trwają, ale inicjatywa jest już po naszej stronie" - zapewniła Malar, która dodała, że Ukraińcy regularnie posuwają się naprzód na południowej flance rosyjskiego zgrupowania w Bachmucie, podczas gdy na północnej flance Rosjanie starają się odzyskać stracone pozycje.

Z kolei na południu Ukrainy trwa ofensywa w kierunku Berdiańska i Melitopola. "Inicjatywa jest po naszej stronie" - zapewnia Malar.

Walery Szerszeń, rzecznik ukraińskiego zgrupowania "Tawria" walczącego na południu informuje o ciężkich walkach w rejonie wsi Staromajorśke, w pobliżu granicy między obwodem zaporoskim i donieckim (wieś należy administracyjnie do obwodu donieckiego). Ze słów Szerszenia wynika, że walki trwają na ulicach wioski, której Ukraińcy jeszcze nie zajęli.

Gubernator Odessy, Ołeh Kiper, apelował w nocy do mieszkańców, by nie zbliżali się do okien i nie umieszczali w mediach społecznościowych zdjęć ilustrujących aktywność ukraińskiej obrony powietrznej.

Nocny atak Rosji na Ukrainę: Celami Odessa, Kijów, Zaporoże

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Zełenski dymisjonuje kontrowersyjnego dowódcę. Żołnierze chcą śledztwa
Konflikty zbrojne
Kolejna wojna na Bliskim Wschodzie? Drugi front Izraela jedynie kwestią czasu
Konflikty zbrojne
Ukraina wystrzeliła pierwsze rakiety HIMARS na terytorium Rosji. MSZ grozi USA odwetem
Konflikty zbrojne
Dmitrij Pieskow: Oferta Władimira Putina dla Ukrainy aktualna mimo ataku na Sewastopol
rozmowa
Szefowa MSZ Łotwy o Rosji: Nie zamierza się zmienić
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży