Aleksandr Łukaszenko wynegocjował zatrzymanie się wojsk Jewgienija Prigożyna

Jewgienij Prigożyn zaakceptował propozycję Aleksandra Łukaszenki, by wstrzymać ruch jednostek Grupy Wagnera i podjąć kroki na drodze do deeskalacji - podał białoruski kanał w serwisie Telegram, "Puł Pierwogo", który jest powiązany z kancelarią prezydenta Białorusi. Informacje te potwierdził sam Prigożyn - podaje agencja TASS.

Aktualizacja: 24.06.2023 20:45 Publikacja: 24.06.2023 19:25

Żołnierze Grupy Wagnera na ulicach Rostowa

Żołnierze Grupy Wagnera na ulicach Rostowa

Foto: AFP

W toku negocjacji między Łukaszenką a Prigożynem, które trwały cały dzień, osiągnięte miało zostać porozumienie pozwalające rozwiązać konflikt wewnętrzny w Rosji, z gwarancjami bezpieczeństwa dla najemników z Grupy Wagnera.

Czytaj więcej

Były prezydent Rosji: Trwa zamach stanu w największym mocarstwie atomowym

Bunt w Rosji: Jewgienij Prigożyn ogłasza odwrót

W nagraniu umieszczonym w serwisie Telegram Jewgienij Prigożyn oświadczył, że nakazał swoim najemnikom odwrót, ponieważ chciał uniknąć ryzyka rozlewu krwi. Prigożyn podkreślił, że jednostki Grupy Wagnera wracają do swoich baz.

- Teraz przyszedł moment, gdy może dojść do rozlewu krwi. Więc, zdając sobie sprawę z całej odpowiedzialności za fakt, że rosyjska krew może być przelana z którejś ze stron, zawracamy nasze kolumny i ruszamy w przeciwnym kierunku, do naszych obozów polowych - oświadczył szef Grupy Wagnera.

- Chceili rozwiązać Wagnera. Ustanowiliśmy datę 23 czerwca na "Marsz Sprawiedliwości". W ciągu dnia dotarliśmy na odległość mniej niż 200 km od Moskwy. W tym czasie nie przelaliśmy ani jednej kropli krwi naszych bojowników - mówi na nagraniu Prigożyn.

Korespondent RT poinformował, że najemnicy Grupy Wagnera rozpoczynają odwrót z Rostowa - miasta, które wcześniej zajęli.

Aleksandr Łukaszenko: Władimir Putin mi podziękował

Kancelaria przywódcy Białorusi, Aleksandra Łukaszenki poinformowała, że Łukaszenko rozmawiał wieczorem z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, który podziękował mu za wynegocjowanie porozumienia z Jewgienijem Prigożynem.

"Dziś o 21:00 prezydenci ponownie rozmawiali przez telefon. Białoruski prezydent poinformował rosyjskiego prezydenta o szczegółach negocjacji z władzami Grupy Wagnera" - czytamy w komunikacie kancelarii.

Kreml jak na razie nie skomentował sprawy.

Bunt w Rosji: Aleksandr Łukaszenko rozmawiał z Jewgienijem Prigożynem

Od piątkowego wieczora w Rosji trwa zbrojna rebelia Grupy Wagnera. Po zajęciu Rostowa przez najemników jednostki szturmowe Grupy Wagnera ruszyły na północ, w kierunku Moskwy.

Według najnowszych doniesień najemnicy znajdowali się niedawno zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od stolicy Rosji.

Z informacji umieszczonej na kanale "Puł Pierwogo" czytamy, że rankiem doszło do rozmowy prezydenta Rosji, Władimira Putina z przywódcą Białorusi. Aleksandrem Łukaszenką na temat sytuacji w południowej Rosji po buncie Grupy Wagnera. Przywódcy państw uzgodnili wspólne działania. 

W następstwie tej rozmowy Łukaszenko miał - w porozumieniu z Putinem - rozpocząć rozmowy z Jewgienijem Prigożynem.

Negocjacje miały trwać cały dzień i w ich wyniku doszło do porozumienia o "niedopuszczalności rozpętania krwawej masakry na terytorium Rosji".

"Jewgienij Prigożyn zaakceptował propozycję prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, by zatrzymać ruch zbrojnych formacji Grupy Wagnera po terytorium Rosji i podjąć kolejne kroki w kierunku deeskalacji napięcia" - pisze kanał "Puł Pierwogo".

W toku negocjacji między Łukaszenką a Prigożynem, które trwały cały dzień, osiągnięte miało zostać porozumienie pozwalające rozwiązać konflikt wewnętrzny w Rosji, z gwarancjami bezpieczeństwa dla najemników z Grupy Wagnera.

Bunt w Rosji: Jewgienij Prigożyn ogłasza odwrót

Pozostało 90% artykułu
Konflikty zbrojne
Śmiertelne zagrożenie dla Floty Czarnomorskiej? Nowa broń Ukrainy
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Konflikty zbrojne
Władimir Putin znalazł nowego Jewgienija Prigożyna?
Konflikty zbrojne
Kontrofensywa: Ukraińcy nacierają, tempo ofensywy Rosjan słabnie
Konflikty zbrojne
Po kolejnym wypadku Australia rezygnuje z europejskich śmigłowców. Stawia na USA
Materiał Promocyjny
Zatory płatnicze
Konflikty zbrojne
Zachodnie pancerze nie sprawdzają się na Ukrainie. Zostały zaprojektowane z myślą o innych rodzajach konfliktów
Konflikty zbrojne
Sekretarz generalny NATO z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie. Ocenił kontrofensywę Ukrainy