Rosja: Nie planujemy użyć broni atomowej w związku z sytuacją na Ukrainie

Wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow, w rozmowie z magazynem "International Life" stwierdził, że Rosja .nie planuje użyć broni atomowej w związku z sytuacją wokół Ukrainy

Publikacja: 26.05.2023 11:27

Siergiej Riabkow

Siergiej Riabkow

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 457

Riabkow wyjaśnił w rozmowie z "International Life", ze w Rosji nie zaszły żadne zmiany co do doktryny wojskowej w zakresie użycia broni atomowej.

- Nasi wrogowie cynicznie spekulują w tej kwestii, próbując przypisać nam nieistniejące intencje, by użyć broni atomowej w związku z tym, co dzieje się na Ukrainie. Nie ma żadnych zmian w naszym podejściu do tej złożonej (...) kwestii - powiedział wiceszef MSZ Rosji.

Doktryna wojskowa Federacji Rosyjskiej przewiduje możliwość użycia taktycznej broni jądrowej w przypadku zagrożenia istnienia Federacji Rosyjskiej

Riabkow odwołał się do formuły zawartej w rosyjskiej doktrynie wojskowej, zgodnie z którą użycie broni atomowej jest dopuszczalnym scenariuszem, gdy zagrożone jest istnienie państwa. Dodał, że zapis ten ma pierwszą część, która odnosi się do agresji przeciwko Rosji z użyciem konwencjonalnych sił zbrojnych.

- Chcę zwrócić uwagę, że te doktrynalne zapisy znalazły określone skonkretyzowanie i dalsze wyjaśnienie w fundamentach polityki państwowej w zakresie odstraszania nuklearnego. Ten dokument też jest publicznie dostępny i można tam znaleźć interpretacje o praktycznym znaczeniu. Nie rozpatrywałbym tego w kontekście tego, co dzieje się na Ukrainie i wokół niej - stwierdził Riabkow.

Czytaj więcej

Atak dronów na Krasnodar w Rosji. Dwie eksplozje

Rosja jest obok USA mocarstwem atomowym z największą liczbą głowic. Doktryna wojskowa Federacji Rosyjskiej przewiduje możliwość użycia taktycznej broni jądrowej w przypadku zagrożenia istnienia Federacji Rosyjskiej, nawet w sytuacji, gdy przeciwnik atakuje Rosję środkami konwencjonalnymi.

Dotychczas żaden z ataków na terytorium Rosji z terytorium Ukrainy - ani najazdy rosyjskich ochotników walczących po stronie Ukrainy na rosyjskie pogranicze, ani ataki powietrzne na obwodu Federacji Rosyjskiej - nie został wykorzystany do sformułowania przez Rosję groźby użycia broni atomowej, choć niektórzy rosyjscy radykalni blogerzy wojskowi wzywali, by sięgnąć po tę broń.

Konflikty zbrojne
Legion "Wolność Rosji" "wyzwala Rosję". Walki w obwodzie biełgorodzkim?
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Strona ukraińska podaje informacje o rosyjskich stratach w Bachmucie
Konflikty zbrojne
Protest przeciw wojnie w Watykanie. Nagi mężczyzna w Bazylice Św. Piotra
Konflikty zbrojne
Think tank o sytuacji w obwodzie biełgorodzkim: Kolejny atak Rosjan na Rosję
Konflikty zbrojne
Sky News: Zdobycie Bachmutu kosztowało Rosjan życie 60 tys. ludzi
Konflikty zbrojne
Zamknięty schron w Kijowie. Zełenski zapowiada "nokaut"