Aktualizacja: 04.05.2025 00:29 Publikacja: 19.04.2023 09:56
"Porozumienie zbożowe" otworzyło szlak czarnomorski dla zboża z Ukrainy
Foto: PAP/Abaca
Zawarte 22 lipca 2022 roku między Turcją, ONZ, Rosją a Ukrainą "porozumienie zbożowe" otworzyło szlak na Morzu Czarnym dla ukraińskiego zboża. Porozumienie to zostało potem przedłużone, ale jego obowiązywanie kończy się 18 maja. Rosja w ostatnim czasie sygnalizuje, że może go nie przedłużyć i stawia warunki związane z ewentualną zgodą na przedłużenie obowiązywania porozumienia.
Rosja domaga się, żeby rosyjski bank rolniczy „Rossielhozbank” został ponownie podłączony do systemu SWIFT. Domaga się zniesienia sankcji nałożonych na eksport do Rosji maszyn rolniczych, części zamiennych oraz serwisowania sprzedanego do Rosji sprzętu rolniczego przez producentów. Międzynarodowe korporacje ubezpieczeniowe znów miałyby ubezpieczać rosyjskie statki, które miałyby otrzymać dostęp do zamkniętych dla nich portów. Rosjanie domagają się też, by zaatakowana przez nich Ukraina wznowiła pracę rurociągu, którym od czasów ZSRR przesyła amoniak z zakładów produkujących nawozy w Togliatti w Rosji do ukraińskiej Odessy. Stamtąd rosyjski amoniak miałby trafiać na światowe rynki przez ukraińskie porty.
Izraelskie wojsko wysłało wezwania do stawienia się do służby tysiącom rezerwistów, którzy mają wesprzeć rozszer...
Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) poinformował, że ukraiński dron Magura z powodzeniem zestrzelił rosyjski myśliwiec...
Rosja twierdzi, że tworzy „pas bezpieczeństwa” w przygranicznym obwodzie sumskim na Ukrainie, co ma chronić ją p...
Statek z pomocą humanitarną i aktywistami płynący do Gazy został zbombardowany przez drony na wodach międzynarod...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Izraelskie lotnictwo zaatakowało w piątek nad ranem cele znajdujące się w pobliżu pałacu prezydenckiego w stolic...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas