Biały Dom o amunicji ze zubożonym uranem: Rosja boi się o czołgi? Niech je zabiorą z Ukrainy

Dziennikarze zapytali rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Johna Kirby'ego o dostarczanie Ukrainie amunicji pocisków przeciwpancernych ze zubożonym uranem. - Jeśli Rosja martwi się o swoje czołgi, to niech je wywiezie z Ukrainy - odpowiedział.

Publikacja: 22.03.2023 22:44

John Kirby

John Kirby

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 392

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przekazał, że dostarczenie Ukrainie pocisków przeciwpancernych ze zubożonym uranem doprowadzi do eskalacji konfliktu i podniesienia go na nowy, bardzo poważny poziom.

Wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji była reakcją na informację przekazaną przez Annabel Goldie, wiceminister obrony Wielkiej Brytanii.

- Oprócz dostarczenia Ukrainie kompanii czołgów Challenger 2, dostarczymy jej amunicję, w tym pociski przeciwpancerne, które zawierają zubożony uran - oświadczyła Goldie.

Czytaj więcej

Amunicja ze zubożonym uranem dla Ukrainy. Ławrow martwi się o produkcję żywności

Do sprawy odniósł się również rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Na środowej konferencji prasowej powiedział, że Stany Zjednoczone nie dostarczają Ukrainie broni ze zubożonym uranem i odparł rosyjskie skargi na ogłoszony przez Wielką Brytanię zamiar przekazania takiego wsparcia.

- Jest to powszechnie stosowany rodzaj amunicji, która jest używana zazwyczaj ze względu na jej zdolności do przebijania pancerza - powiedział.

- Jeśli Rosja jest głęboko zaniepokojona dobrem swoich czołgów i czołgistów, najbezpieczniejszą rzeczą dla nich jest przeniesienie ich przez granicę, wyprowadzenie ich z Ukrainy - dodał.

Konflikty zbrojne
Brytyjski minister: Ukraina może zająć Krym do końca roku
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Atak na Rosję: co z szafirami
Konflikty zbrojne
Prigożyn oskarża rosyjską armię o zaminowanie dróg ewakuacyjnych dla jego żołnierzy
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Ukraina nie wciągnie żadnego kraju NATO w wojnę
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania widzi Ukrainę w NATO. Rosja: Kraje Europy grają, jak USA zapłacą
Konflikty zbrojne
Legion "Wolność Rosji" "wyzwala Rosję". Walki w obwodzie biełgorodzkim?