Amunicja ze zubożonym uranem dla Ukrainy. Ławrow martwi się o produkcję żywności

Dostarczenie Ukrainie pocisków przeciwpancernych ze zubożonym uranem doprowadzi do eskalacji konfliktu i podniesienia go na nowy, bardzo poważny poziom - ocenił szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.

Publikacja: 22.03.2023 14:07

Siergiej Ławrow

Siergiej Ławrow

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 392

O tym, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie takie pociski poinformowała Annabel Goldie, wiceminister obrony, w odpowiedzi na pytanie do Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii skierowane przez członka Izba Lordów, Raymonda Jolliffe'a.

"Oprócz dostarczenia Ukrainie kompanii czołgów Challenger 2, dostarczymy jej amunicję, w tym pociski przeciwpancerne, które zawierają zubożony uran" - oświadczyła Goldie.

Czytaj więcej

Ukraina dostanie pociski ze zubożonym uranem. Moskwa grozi, Londyn odpowiada

Władimir Putin potępił zapowiedź wysłania takich pocisków na Ukrainę mówiąc o ich "nuklearnym komponencie" i ostrzegł przed rosyjskim odwetem. - Jeśli to się stanie, Rosja będzie musiała odpowiednio zareagować, biorąc pod uwagę, że kolektywny Zachód już dostarcza (Ukrainie) broń z nuklearnym komponentem - powiedział Putin podejmując na Kremlu prezydenta Chin, Xi Jinpinga.

Z kolei minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu stwierdził, że dostarczenie Ukrainie pocisków ze zubożonym uranem zbliża świat do "nuklearnego starcia" pomiędzy Rosją a zachodem.

W sprawie zabrał głos też przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko, który mówił, że "gdy tylko ta amunicja eksploduje na pozycjach zajmowanych przez rosyjskie jednostki, zobaczycie: odpowiedź będzie straszną lekcją dla całej planety". - Rosja ma nie tylko zubożony uran, wiecie to bardzo dobrze. Jeśli oni (Zachód) są szaleni, nadadzą impetu temu procesowi. To najgorsze i najgroźniejsze. Dlatego muszą cofnąć się przed tym szaleństwem - stwierdził białoruski przywódca.

Czytaj więcej

Łukaszenko ostrzega przed amunicją ze zubożonym uranem dla Ukrainy. "Szaleństwo"

Tymczasem Siergiej Ławrow przekonywał, że "użycie amunicji ze zubożonym uranem w Jugosławii i w Iraku sprawiło, że dziesiątki tysięcy cywilów i żołnierzy NATO ucierpiało" z powodu korzystania z takiej amunicji.

Ławrow dodał, że użycie takiej amunicji wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwinięcia się nowotworów a "gleba skażona jest na dekady".

Brytyjska armia używa zubożonego uranu w swoich pociskach przeciwpancernych od dekad

Rzecznik Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii

- Użycie amunicji ze zubożonym uranem drastycznie zmniejszy, jeśli w ogóle pozostawi, zdolność Ukrainy do wytwarzania wysokiej jakości, nieskażonego jedzenia - ocenił szef MSZ Rosji.

Na pytanie o reakcje Moskwy na dostarczenie takiej amunicji Ukrainie, Ławrow odparł, że Moskwa "weźmie to pod uwagę przy swoich działaniach".

Kwestię dostarczenia Ukrainie pocisków ze zubożonym uranem wyjaśnił rzecznik brytyjskiego resortu obrony. Zubożony uran umieszczany jest w pociskach, by ułatwić im penetrację grubego pancerza. - Brytyjska armia używa zubożonego uranu w swoich pociskach przeciwpancernych od dekad. To standardowy komponent i nie ma nic wspólnego  z bronią atomową - dodał. - Rosja wie o tym, ale celowo próbuje dezinformować - podkreślił.

Czytaj więcej

Uranowy otwieracz czołgowych pancerzy
Konflikty zbrojne
Brytyjski wywiad: Wojska Ukrainy prowadzą "znaczące operacje" na froncie
Konflikty zbrojne
Członkowie komisji Kongresu wezwali Biały Dom do natychmiastowego dostarczenia Ukrainie pocisków ATACMS
Konflikty zbrojne
Rosja buduje wspólnie z Iranem fabrykę dronów. Produkcja może ruszyć na początku roku
Konflikty zbrojne
Generał Waldemar Skrzypczak: Główne uderzenie na południe będzie oznaczać duże straty dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
Rosjanie w Warszawie o wojnie z Putinem i nowej Rosji